СРБИЈА

Опет рокови за крај косовске саге: Што је Лајчаку мило то му се и снило

Рокови Мирослава Лајчака као главног посредника ЕУ у дијалогу Београд и Приштине нису ништа ново нити први рок који смо до сада чули, тако да му не треба придодавати значај. Лајчак је само у паници јер схвата да ће се његов мандат на позицији на којој је завршити неуспешно, мишљења су саговорници Спутњика.
Sputnik
Специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак истакао је да је крајњи рок за спровођење постигнутих споразума Београда и Приштине јануар 2024. године.

Ништа ново нисмо чули

Лајчак је такође изразио и забринутост с обзиром на то да ни Београд ни Приштина нису кренули ка имплементацији, напомињући да су обе стране у начелу прихватиле нацрт статута Заједнице српских општина који је предложила „велика петорка“, као и да је да ће споразум из Брисела и Анекс из Охрида бити успешно спроведени.
СРБИЈА
Курти одговорио Лајчаку објавом са седам тачака
Саговорници Спутњика Зоран Анђелковић, бивши председник привременог Извршног већа Аутономне Покрајине Косова и Метохије, и Стевица Деђански, директор Центра за међународну сарадњу, на Лајчаков „нови рок“ гледају као на нешто већ виђено.
Анђелковић каже да се досад наслушао рокова и рокова и да овај нови Лајчаков, види као неки његов лични с обзиром да је Европска унија пред изборима а самим тим и његова мисија је при крају.

ЗСО јесте обавезе Приштине

„Разноразних рокова сам се наслушао, лично сумњам да ће Курти било шта да уради јер споразуме из Брисела који је Приштина потписала а тиче се ЗСО он не спроводи, нити остало из Охрида већ и даље провоцира Србе: отима им имовину и отима имовину државе Србије у коју је Београд после 1999. године улагао. Реч је о Бањској, тако да безмало очекујем да Курти почне и приватне куће да отима Србима да би поставио полицијске станице,“ каже Анђелковић.
Анђелковић се једино слаже са Лајчаком да је Заједнице српских општина обавеза Приштине.
„То и јесте међународна обавеза Приштине, тако да Приштина треба коначно да усвоји усаглашен статут ЗСО. А да ли ће то урадити до краја јануара идуће године или неке друге то не знам. Знам да Куртију ништа не верујем,“ закључује Анђелковић.
Деђански поред чињенице да на Лајчаков најновији рок гледа као на нешто што нам није ново, сматра да у свему има примеса и додатног притиска на Србију да промени мишљење.

Ако треба, и нови преговори

„Просто не могу да верујем да Лајчак и ови из ЕУ и даље мисле да ће неко у Србији да прихвати споразум из Охрида у облику у ком га они нуде. Тако да ћемо очигледно имати проблема у наредном периоду, притиске и тако даље. Једино што можемо да урадимо јесте да наставимо даље да се боримо за Косово и Метохију како можемо а то је поштујући међународно право и потписане уговоре и договоре које смо имали,“ мишљења је Деђански.
Све друго, додаје наш саговорник, што нам нуде подложно је новим преговорима и то ће једноставно морати тако да иде.
Лајчак је иначе поручио да је ЕУ отворена за прилагођавање и додатна појашњења документа и да је, без обзира на околности, уверен да ће успешно завршити своју дипломатску мисију, уз напомену да Србија не мора да потпише европски статут Заједнице српских општина, јер је то законски акт осмишљен као интерни документ Косова*.
СРБИЈА
Лајчак: Рок за спровођење Споразума о нормализацији крај јануара 2024.
Коментар