Приштина није одустала од намере да од 1.фебруара српски динар као платежно средство у потпуности укине на Косову и Метохији. Како је рекао премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти, евро је једино средство плаћања на Косову и "то није питање које је предмет преговора".
Председник Србије Александар Вучић одржао је у уторак навече хитан састанак са појединим министрима Владе Србије где је било речи о наредним корацима које ће Београд с тим у вези предузети.
Координисана акција Запада и Приштине
Овоме је претходила посета Београду па Приштини специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, од кога се очекивало да у Приштини реагује на ову њихову одлуку уз подсећање да су и земље Квинте и Америка Аљбину Куртију послали поруку да одложи њену примену. Уместо тога, Лајчак се из Приштине враћа у Брисел са списком жалби и жеља косовских привремених власти.
Дипломата и бивши амбасадор др Зоран Миливојевић све ово коментарише као координисану акцију Приштине и Запада.
„Још пре три дана Приштина је изнела свој став у сусрету са представницима земаља Квинте где је Аљбин Курти био јасан у намери и то треба сматрати као став. То значи да Курти неће мењати ни политику ни одлуку. Најбитније у свему овоме је то да западни центри моћи немају намеру да примене средства и механизме којима располажу да одлуку Приштине спрече у овом случају,“ каже Миливојевић.
Имају механизме да спрече Пришину
Употреба евра као једине валидне валуте, додаје Миливојевић, на Косову и Метохији није легална и пре свих ЕУ има могућност да ту одлуку спречи.
„Очигледно је да они то неће и то наводи на закључак да се ради о синхронизованој операцију у сагласности Приштине и западних центара моћи а у циљу да потврде косовске државности, односно наметања државе Косово на целој територији простора Косова и Метохије и истискивање државе Србије и стварања услова за егзодус Срба са КиМ,“ упозорава наш саговорник.
Када је реч о Лајчаку и његовој улози у свему овоме, она је занемарљива као и његова функција и то се, констатује Миливојевић, показало у више наврата.
„Њега уопште не треба узимати у обзир. Оно што се пред Србију сада поставља као питање јесте не само заштита националних интереса у глобалном смислу, било правном, политичком или него неком другом, него и питање да ли у дијалогу уз посредовање ЕУ која је потпуно пристрасна уопште више има простора за разговор. ЕУ се не држи статусне неутралности и подржава политику Аљбина Куртија у наметању државе Косово и силом , и ванинституционалним и ванправним механизмима,“ истиче Миливојевић.
ЕУ није статусно неутрална
Миливојевић закључује да је јасно да Запад и ЕУ желе да по сваку цену, за свог „политичког живота“ коме се ближи крај јер иду избори и у Америци и у ЕУ, наметну државу Косово , створе ново фактичко стање и да Србију суоче са ситуацијом - узми или остави.
„Дакле, желе да нас доведу у ситуацију свршеног чина. То је намера одвих одлазећих администрација због неизвесности у будућности и ЕУ и Америке после избора који их чекају,“ закључује Миливојевић.
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак након сусрета са премијером и председницом привремених приштинских институција, Аљбином Куртијем и Вјосом Османи, рекао је да је у разговорима било речи о одлуци централне банке о суспензији динара, али није желео да изнесе више детаља, наводећи да "неће да буде портпарол косовске владе".