СРБИЈА

Заједничка акција Приштине и Запада да Србију доведу пред избор - узми или остави

Запад неће да примени механизме којима располаже да спречи одлуку Приштине о укидању динара на КиМ као платежног средства. То наводи на помисао да је у питању координисана акција у циљу потврде косовске државности и довођења Србије у ситуацију - узми или остави. ЕУ зато више није погодан посредник у преговорима, сматра дипломата Зоран Миливојевића.
Sputnik
Приштина није одустала од намере да од 1.фебруара српски динар као платежно средство у потпуности укине на Косову и Метохији. Како је рекао премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти, евро је једино средство плаћања на Косову и "то није питање које је предмет преговора".
Председник Србије Александар Вучић одржао је у уторак навече хитан састанак са појединим министрима Владе Србије где је било речи о наредним корацима које ће Београд с тим у вези предузети.

Координисана акција Запада и Приштине

Овоме је претходила посета Београду па Приштини специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, од кога се очекивало да у Приштини реагује на ову њихову одлуку уз подсећање да су и земље Квинте и Америка Аљбину Куртију послали поруку да одложи њену примену. Уместо тога, Лајчак се из Приштине враћа у Брисел са списком жалби и жеља косовских привремених власти.
Дипломата и бивши амбасадор др Зоран Миливојевић све ово коментарише као координисану акцију Приштине и Запада.
„Још пре три дана Приштина је изнела свој став у сусрету са представницима земаља Квинте где је Аљбин Курти био јасан у намери и то треба сматрати као став. То значи да Курти неће мењати ни политику ни одлуку. Најбитније у свему овоме је то да западни центри моћи немају намеру да примене средства и механизме којима располажу да одлуку Приштине спрече у овом случају,“ каже Миливојевић.

Имају механизме да спрече Пришину

Употреба евра као једине валидне валуте, додаје Миливојевић, на Косову и Метохији није легална и пре свих ЕУ има могућност да ту одлуку спречи.
„Очигледно је да они то неће и то наводи на закључак да се ради о синхронизованој операцију у сагласности Приштине и западних центара моћи а у циљу да потврде косовске државности, односно наметања државе Косово на целој територији простора Косова и Метохије и истискивање државе Србије и стварања услова за егзодус Срба са КиМ,“ упозорава наш саговорник.
Када је реч о Лајчаку и његовој улози у свему овоме, она је занемарљива као и његова функција и то се, констатује Миливојевић, показало у више наврата.
„Њега уопште не треба узимати у обзир. Оно што се пред Србију сада поставља као питање јесте не само заштита националних интереса у глобалном смислу, било правном, политичком или него неком другом, него и питање да ли у дијалогу уз посредовање ЕУ која је потпуно пристрасна уопште више има простора за разговор. ЕУ се не држи статусне неутралности и подржава политику Аљбина Куртија у наметању државе Косово и силом , и ванинституционалним и ванправним механизмима,“ истиче Миливојевић.

ЕУ није статусно неутрална

Миливојевић закључује да је јасно да Запад и ЕУ желе да по сваку цену, за свог „политичког живота“ коме се ближи крај јер иду избори и у Америци и у ЕУ, наметну државу Косово , створе ново фактичко стање и да Србију суоче са ситуацијом - узми или остави.
„Дакле, желе да нас доведу у ситуацију свршеног чина. То је намера одвих одлазећих администрација због неизвесности у будућности и ЕУ и Америке после избора који их чекају,“ закључује Миливојевић.
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак након сусрета са премијером и председницом привремених приштинских институција, Аљбином Куртијем и Вјосом Османи, рекао је да је у разговорима било речи о одлуци централне банке о суспензији динара, али није желео да изнесе више детаља, наводећи да "неће да буде портпарол косовске владе".
СРБИЈА
Вучић одржао хитан састанак са министрима због одлуке Куртија да забрани динар
СРБИЈА
Извештај МКГ: Због сталног притиска Приштине Срби одлазе са КиМ, тензије веће од доласка Куртија
СРБИЈА
Канцеларија за КиМ издала меморандум: Далекосежне последице за Србе на Косову због укидања динара
Коментар