Младеновић за Спутњик каже да је велика част бити добитник награде која носи име нашег најзначајнијег песника за децу:
„Душко Радовић је без сумње родоначелник модерне српске књижевности за децу, толико иновативан и духовит, и толико обазрив према својој главној публици – деци, да се цела овдашња дечја литература може поделити на две целине - ону пре и ону после Радовића. Нама који пишемо за децу у ери после Душка Радовића остали су његови путокази, али и лествица која је подигнута изузетно високо“.
Књига „Кад страви пољуде”, према њеним речима, поред тога што кореспондира са поезијом (за одрасле) Војислава Деспотова, остварује чврсту везу са поетиком Душка Радовића.
Збирка песама „Кад ствари пољуде“ намењена је млађим основцима, а главни јунаци су ствари, које се, када „пољуде“, понашају врло чудно, чак чудније него људи - виљушка ће поверовати да је музички инструмент, креденцу ће испасти зуб, неваспитани фломастери ишараће целу кућу, а тегла ће затражити да јој се врате сви њени корнишони.
Драгани Младеновић награда "Душан Радовић"
© Фото : Спутњику уступио "Креативни центар"
„Збирка песама 'Кад ствари пољуде' води читаоце у свет у којем не само да су ствари пољуделе, односно почеле сувише да подсећају на људе, већ су помало и полуделе. Отуда и ова игра речи. Тако је тегла дошла на идеју да тражи натраг своје корнишоне, столице су организовале журку која се претворила у седељку, а банкомат је решио да потроши сав новац (из себе) на себе. Ствари су подељене по циклусима: неке су собне, неке тоалетне, неке (при)личне, а неке друштвене, али се све редом понашају луђе него људи“, објашњава ауторка.
Књигу "Кад ствари пољуде" илустровала је млада илустраторка Невена Силашки.
Једногласну одлуку да награда припадне Драгани Младеновић донео је жири у саставу: Милош Радовић (председник) и проф. др Зорана Опачић и проф. др Зорица Хаџић.
Необична и забавна читалачка авантура
© Фото : Спутњику уступио Креативни центар
На адресу Библиотеке града Београда стигле су 43 књиге, а у најужем избору за овогодишњу награду, поред награђене збирке песама, биле су и књиге „Благо нама са животињама“ Бранка Стевановића (Лагуна), „Госпојица Мица“ Зорице Кубуровић (Пчелица), „Вукова азбука“ Мирослава Максимовића (Чигоја штампа) и „Даске“ Уроша Димитријевића (Дом културе Студенстки град).
Град Београд и Библиотека града Београда установили су 2021. године награду „Душан Радовић", која се додељује једном годишње за књижевност за децу и младе у оквиру свих жанрова. Награда се састоји од скулптуре (рад академског вајара Зорана Кузмановића), дипломе и новчаног износа од 5.000 евра у динарској противвредности.
Прошле године ову престижну награду добила је Ана Петровић за књигу „Стрипотерапија", у издању „Креативног центра".
Свечано уручење награде биће 8. фебруара у 12 сати у Библиотеци града Београда.