Подсећајући да Кијев већ користи западно и америчко оружје у нападима на руску територију, руски војни експерт Алексеј Леонков оцењује да је то још један доказ умешаности Сједињених Држава и западних савезника у украјински сукоб.
Томе у прилог иду и наводи америчких медија да је Пентагону већ наложено да изради за Украјину тачне инструкције које циљеве у Русији ће Оружане снаге Украјине моћи да гађају америчким оружјем.
„Било да Сједињене Државе дозвољавају или не дозвољавају нападе на руску територију, њихово оружје се у те сврхе користи. Америчким оружјем се изводе удари по руској територији. Без обзира да ли они то сматрају нашом територијом или не, четири нова региона која су се присајединила Русији су наша територија. А, констатација да су направили план које објекте је дозвољено гађати, а које не - заправо је још једна потврда њиховог учешћа у овом сукобу, још један степен веће ескалације, рачунајући да ће Русија одговорити онако како они очекују“, оцењује Леонков.
Руска сенаторка Олга Ковитиди оцењује да је „дозвола” америчког председника Џозефа Бајдена да Кијев користи америчко оружје у противбатеријској борби са Русијом изузетно опасна одлука која има изузетно озбиљне геополитичке последице. Према њеним речима, Бајден увлачи свет у ледено доба нуклеарне конфронтације.
Такве Бајденове одлуке могу се сматрати актом агресије према резолуцији Генералне скупштине УН, која акт агресије дефинише као „радњу једне државе која своју територију стави на располагање другој држави да би је ова искористила за извршење акта агресије против треће државе“, нагласила је руска сенаторка.
Бајден води свет ка ескалацији
Чак и западни политичари и стручњаци упозоравају да потези које повлаче чланице НАТО-а могу довести до катастрофалних последица. Амерички конгресмен Мет Гец, поводом Бајденове промене мишљења о забрани коришћења америчког оружја за украјинске нападе на Русију, упозорава да би недоследност у политици председника САД Џозефа Бајдена могла би да изазове трећи светски рат, док бивши аналитичар ЦИА Лари Џонсон оцењује да испорука америчких ракета дугог домета украјинској војсци за нападе на Русију у потпуности указује на жељу Вашингтона да испровоцира Москву да употреби нуклеарно оружје како би потом дао симетричан одговор. Према његовим речима, Вашингтон не престаје да снабдева украјинске оружане снаге ракетама дугог домета ХИМАРС, које представљају претњу по безбедност Руса далеко изван пограничних подручја. Само постојање ове чињенице могло би да изазове ескалацију оружаног сукоба, који Русија покушава да обузда, нагласио је Џонсон.
Леонков каже да је Бајденова одлука одрешила руке Москви и дала јој још већа права на предузимање контрамера.
„А какви ће бити одговори - то су већ рекли руководиоци наше земље. Свакако ће одговор уследити. Мислим да се земље, мале по територији, са густом насељеношћу, како је рекао наш председник, морају припремити за ово“, нагласио је он.
Бајден је дао дозволу Украјини да користи америчко оружје за контрабатеријску борбу против циљева на територији Русије који су претња по регион Харкова, али је оставио на снази забрану примене ракета „атакамс“ и другог оружја дугог домета, док је натерао европске земље да у потпуности укину забрану Кијева на ударе западним оружјем по руској територији.
На мети украјинских напада су редовно нови руски региони – Доњецка и Луганска народна република, Херсонска и Запорошка област, као и Крим, Белгордска, Курска и друге области. Један од примера коришћења америчког наоружања у нападу на руску територију је и обарање руског војно-транспортног авиона Ил-76 изнад Белгородске области, који је превозио украјинске заробљенике на размену. Авион са 65 украјинских војника и девет чланова посаде оборен је у јануару ове године америчком ракетом „патриот“. Сви су погинули.
Око десет европских земаља је одобрило Украјини да извршава нападе на руску територију, укључујући Велику Британију, Француску, Пољску, балтичке државе итд.
Дански министар спољних послова Ларс Леке Расмусен је најавио да ће Копенхаген дозволити Украјини да користи америчке борбене авионе Ф-16 за напад на Русију, док западне агенције јављају да Кина неће учествовати на мировној конференцији о Украјини, која ће бити одржана у Швајцарској у јуну. Одбијање Кине је због чињенице да ће се конференција одржати без учешћа Русије.
На тај начин се, закључују експерти, уочавају два контрапроцеса – даље подизање улога Запада за заоштравање и ескалацију сукоба и јединство Русије и Кине којима се придружују земље Глобалног југа.