„Светска енергетска индустрија је ушла у нову еру. То се догодило 27. јуна 1954. године. Човечанство је још далеко од схватања важности ове нове ере“, прокоментарисао је раније руски академик Анатолиј Александров.
Када је домаћа индустрија 1948. године успела да покрене неколико индустријских реактора и успостави обогаћивање уранијума за потребе одбране, покренути су први радови на практичној примени атомске енергије за производњу електричне енергије, подсећа портпал.
Реактор нуклеарне електране коришћен је и за експериментална истраживања и производњу изотопа за медицинске потребе.
Према медијским наводима, у нуклеарки су обучаване посаде првих совјетских нуклеарних подморница, нуклеарног ледоломца „Лењин“ и запослени совјетских и страних нуклеарних електрана.
У чланку се наводи да је искуство стечено током рада електране касније омогућило почетак изградње многих нових нуклеарних електрана широм Совјетског Савеза.
Пуштање у рад прве нуклеарне електране на свету био је запажен догађај не само у Совејтском Савезу, већ и у читавом свету, пише „Руско историјско друштво“.
У многим државама покренути су пројекти коришћења нуклеарне енергије у мирне сврхе, а саму нуклеарку је у првих 20 година рада посетило отприлике 60.000 људи.
Након што је успешно радио скоро 48 година, реактор нуклеарне електране је угашен 29. априла 2002. године. Портал наводи да је данас на бази прве нуклеарне електране у свету отворен ресорни меморијални комплекс.
Погледајте и: