Након што су се током Трамповог говора на митингу у Батлеру из масе чули пуцњи из ватреног оружја, припадници Тајне службе евакуисали су бившег председника, а Трамп, којем су се око ува и на лицу видели трагови крви, пребачен је у болницу. Нападач је убијен, а Федерални истражни биро идентификовао је 20-годишњег Томаса Метјуа Крукса као "субјекта умешаног" у покушај Трамповог убиства.
Напад на Трампа последњи је у дугачком низу атентата на високе америчке званичнике - председнике, бивше председнике, сенаторе, конгресмене и гувернере.
Барак Обама
Барак Обама био је мета више безбедносних инцидената, а остаће упамћен онај 11. новембра 2011. године, када је Оскар Рамиро Ортега-Ернандез пуцао на Белу кућу из свог аутомобила. Најмање седам метака погодило је зграду. Обама у тренутку напада није био у Белој кући, а нападач је ухапшен пет дана касније и оптужен за покушај убиства. На 25 година затвора осуђен је 2014. године.
Роналд Реган
Без инцидената није прошао ни мандат Роналда Регана који је тешко рањен 1981. године, након што је напустио догађај у хотелу Хилтон у Вашингтону. На њега је пуцао Џон Хинкли млађи, а Реган је у болници провео 12 дана. Хинкли је пуштен на слободу 2022. године.
Џералд Форд
Џералд Форд био је 38 председник САД и мета два одвојена покушаја убиства у Калифорнији у септембру 1975. године. У оба покушаја нападачи су биле жене, а напади су уследили у размаку од свега 17 дана. Форд је прошао без повреда.
Џорџ Волас
Док је водио кампању за председничку номинацију демократа Џорџ Волас упуцан је четири пута у тржном центру у Лорелу, у Мериленду. Доживотно је паралисан у нападу 1972.
Роберт Кенеди
Роберт „Боби“ Кенеди, рођени брат председника Џона Ф. Кенедија, убијен је 6. јуна 1968. године у хотелу Амбасадор у Лос Анђелесу, два месеца након убиства Мартина Лутера Кинга млађег.У тренутку атентата Кенеди је водио кампању за демократску председничку номинацију. Нападач, Сирхан Бишара Сирхан, осуђен је на доживотну казну затвора коју служи и данас.
Роберт Кенеди
© AP Photo
Џон Фицџералд Кенеди
Џон Фицџералд „Џек“ Кенеди је био 35. председник Сједињених Америчких Држава, од 1961. до 1963. године као члан Демократске странке. Кенеди је био најмлађи председник и први римокатолик на том месту. Атентат који је на њега у Даласу извршио Ли Харви Освалд 22. новембра 1963. године, често се сматра кључним моментом америчке историје 1960-их.
Џон Ф. Кенеди
© AP Photo
Воренова комисија, која је истраживала убиство, утврдила је 1964. године да је Освалд, бивши маринац који је живео у Совјетском Савезу, деловао самостално.
Френклин Рузвелт
Тада новоизабрани председник Френклин Рузвелт био је 1933. мета покушаја убиства у Мајамију, на Флориди. Није повређен, али је у нападу убијен градоначелник Чикага Антон Цермак.
Френклин Рузвелт
© AP Photo
Теодор Рузвелт
Током трке за Белу кућу, 1912. године, рањен је бивши председник Теодор Рузвелт. На њега је у Милвокију, у Висконсину пуцао Џон Шранк. Метакје остао заглавњен у Рузвелтовим грудима до краја живота, а успорио га је савијени говор на 50 страна и челична кутија за наочара у џепу кошуље. Упркос томе што је упуцан, Рузвелт је одлучио да одржи планирани говор.
Вилијам Мекинли
Вилијам Мекинли био је 25. председник САД и трећи који је убијен, свега шест месеци од почетка другог председничког мандата. На њега је пуцао анархиста Лион Чолгос 6. септембра 1901.године у Бафалу, у Њујорку. Мекинли је упуцан у стомак са два метка, а преминуо је 12 дана након напада.
Џејмс Гарфилд
Републиканац Џејмс Абрам Гарфилд, 20. председник Сједињених Држава, упуцан је на железничкој станици Балтимор и Потомак у Вашингтону, 2. јула 1881. Умро је у Елберону, Њу Џерси, два и по месеца касније, 19. септембра. Пуцњава се догодила мање од четири месеца након почетка његовог председничког мандата. Чарлс Гуто је осуђен за Гарфилдово убиство и погубљен вешањем годину дана након пуцњаве.
Абрахам Линколн
Абрахама Линколна, 16. америчког председника, убио је 14. априла 1865. Џон Вилкис Бут, познати глумац и симпатизер Конфедерације, док је тадашњи председник гледао представу "Наш амерички рођак" у Фордовом позоришту у Вашингтону.
Бутов напад, само неколико дана након предаје снага Конфедерације у Грађанском рату, био је део веће завере која је обухватала и покушаје да се убију потпредседник Ендрју Џонсон и државни секретар Вилијам Сиворд.
Погледајте и: