„То је изузетно дестабилизујући развој догађаја и Русија је саопштила да ће одговорити. Конкретне узвратне мере Русије нису познате, али та земља је обуставила развој или престала да распоређује системе средњег домета РС-26 још 2017. године. Постоје мишљења да би Русија могла да врати тај систем у употребу и да га распореди у кратком року“, рекао је Ритер.
Како је додао, одлука о распоређивању америчких ракета класе „земља-ваздух“, „земља-земља“, крстарећих и хиперсоничних ракета у Немачкој је неодговорна ескалација. Ритер упозорава да одлука Берлина може да доведе до веома трагичних догађаја.
„Једна грешка, једна погрешна процена могу да доведу до тога да те ракете буду у бесу испаљене, што би довело до могуће размене нуклеарног оружја између САД и Русије“, закључио је бивши обавештајац.
Раније је Берлин саопштио да намерава да заједно са Вашингтоном почне да распоређује нове америчке ракете на немачкој територији које имају калибар да досегну руску територију. Председник Савета Федерације Валентина Матвијенко у интервјуу телевизији "Русија 24" упозорила је да Немачка нема право да распоређује америчке ракете дугог домета на својој територији - то је забележено у послератној документацији.
Шеф делегације Русије на преговорима о питањима војне безбедности и контроле над наоружањем у Бечу, Константин Гаврилов прокоментарисао је за Спутњик да је одлука о размештању америчких ракета дугог домета на територији Немачке од 2026. године груба погрешна процена обе земље.
Погледајте још: