„Русија ће се вратити преговорима о контроли наоружања, као што је споразум који ће заменити Нови СТАРТ (Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања), када схвати да неспутана нуклеарна конкуренција није у њеном интересу. И чврсто верујем да то није у њеном интересу“, рекао је Наранг током дискусије у Центру за стратешка и међународна истраживања у Вашингтону.
Он је нагласио да Вашингтон намерава да се придржава квантитативних ограничења руско-америчког Споразума СТАРТ до преосталог периода његовог важења, ако то буде чинила Москва.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе сматрају да је неопходно припремити се за сценарио када ће потпуно нестати ограничења на арсенале нуклеарног оружја у свету.
„Морамо се припремити за свет у којем су ограничења на арсенале нуклеарног оружја потпуно нестала. Модернизација нуклеарног капацитета САД данас и припрема за будуће промене у позиционирању могу помоћи да се наши противници охрабре да се укључе у разговоре о контроли стратешког наоружања“, истакао је Наранг.
Нови СТАРТ је споразум потписан 2010. године. Он ће бити на снази до 2026. године.
Председник Русије Владимир Путин објавио је 21. фебруара 2023. године да Москва замрзава учешће у Новом СТАРТ-у, али да се не повлачи из њега. Путин је нагласио да руска страна, пре него што се врати на расправу о питању наставка рада у оквиру споразума, мора да схвати како ће Нови СТАРТ узети у обзир арсенале не само Сједињених Америчких Држава, већ и других нуклеарних сила НАТО-а – Велике Британије и Француске.
Споразум предвиђа да обе стране смање број распоређених нуклеарних бојевих глава на 1.550, а интерконтиненталних балистичких ракета, балистичких ракета за подморнице и тешких бомбардера на 700. У јануару 2021. године споразум је продужен до 2026. године.