Специјална операција у Украјини

Кенеди Млађи и Трампов син позвали на преговоре САД са Русијом о Украјини

Доналд Трамп Млађи (син бившег америчког председника) и Роберт Ф. Кенеди Млађи објавили су чланак на порталу „Хил“ у којем се залажу почетак преговора Сједињених Америчких Држава са Русијом о Украјини.
Sputnik
Чланак преносимо у целости.
„Њујорк тајмс“ је у четвртак јавио да Бајденова администрација разматра да дозволи Украјини да користи прецизно оружје дугог домета које је обезбедио НАТО против циљева дубоко у тероторији Русији. Таква одлука би довела свет у већи ризик од нуклеарног пожара него икад од кубанске ракетне кризе, наводи се у чланку.
У тренутку када би амерички лидери требало да буду усредсређени на проналажење дипломатског излаза из рата који никада није смео да се догоди, администрација Бајден-Харис уместо тога води политику за коју Русија каже да ће је протумачити као чин рата. Према речима (председника Русије) Владимира Путина, далекометни удари на Русију „значиће да су земље НАТО-а — САД и европске земље — у рату са Русијом“, подсећају аутори текста.
Неки амерички аналитичари верују да Путин блефира и изазивају га да докаже да је то истина. Према писању „Тајмса“, „ублажавање ограничења за западно наоружање неће подстакнути Москву на ескалацију, наводи се у писму 17 бивших амбасадора и генерала упућеном администрацији ове недеље. То знамо, јер Украјина већ изводи ударе на територију коју Русија сматра својом — укључујући Крим и Курск — овим оружјем, а одговор Москве остаје непромењен“.
Ови аналитичари мешају уздржаност са слабошћу. У суштини, они заговарају стратегију балансирања на ивици рата. Свака ескалација — од „хајмарса“, преко касетне муниције и тенкова „абрамс“ до Ф-16 и „атакамса“ — довлачи свет ближе ивици армагедона. Чини се да је њихова логика да ако пет пута провоцирате медведа, а он не реагује, значи да је безбедно провоцирати га шести пут још више.
Таква стратегија би могла бити разумна да медвед нема зубе. Чини се да су јастребови у Бајденовој администрацији заборавили да је Русија нуклеарна сила. Заборавили су мудрост Џона Ф. Кенедија, који је 1963. рекао: „Нуклеарне силе морају да спрече оне сукобе који нагоне противника да бира између понижавајућег повлачења и нуклеарног рата“.
Овај савет треба да схватимо озбиљно. Путин је више пута сигнализирао да ће Русија употребити нуклеарно оружје у екстремним околностима. У септембру 2022. године, Путин је рекао: „Ако територијални интегритет наше земље буде угрожен, ми ћемо без икакаве сумње употребити сва расположива средства да заштитимо Русију и наш народ — и то није блеф. У марту 2023. године постигао је договор са Белорусијом о распоређивању тактичког нуклеарног оружја. Почетком месеца, заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков најавио је да ће Русија изменити своју нуклеарну доктрину као одговор на умешаност Запада у рат у Украјини.
Замислите да Русија даје другој земљи ракете, обуку и информације о циљевима за напад дубоко у америчку територију. САД то никада не би толерисале. Не треба очекивати ни да ће то толерисати Русија.
Ова нуклеарнa игра отишла је предалеко. Није остао ниједан корак између испаљивања америчких ракета дубоко у територију Русије и нуклеарне размене. Не можемо бити ближи ивици од овога.
И због чега? Да се „ослаби Русија“? Да се контролишу украјинске руде? Није у питању ниједан витални амерички интерес. Ризиковати нуклеарни сукоб зарад неоконзервативне фантазије о глобалној „доминацији у пуном спектру“ је лудило.
Ратна грозница у америчком спољнополитичком естаблишменту је на таквом нивоу да је тешко рећи да ли они сами верују сопственој реторици. У дебати од прошлог уторка, потпредседница САД Камала Харис представила је слику руских снага које се крећу широм Европе. Она сигурно зна колико је то апсурдно. Као прво, Русија једва може да освоји неколико области од Украјине, која је свакако једна од великих европских сила.
Друго, Русија је на самом почетку врло јасно поставила своје ратне циљеве — пре свега неутралност Украјине и заустављање ширења НАТО-а на исток. Стотине хиљада изгубљених живота и стотине милијарди долара касније, никоме није боље — ни Европи, ни Америци, а свакако није Украјини.
Крајње је време за деескалацију овог сукоба. Ово је важније од било којег политичког питања о којем наша нација расправља. Нуклеарни рат би значио крај цивилизације какву познајемо, можда чак и крај људске врсте.
Бивши председник Доналд Трамп обећао је да ће окончати овај рат, али док он преузме дужност, можда ће бити прекасно. Морамо да захтевамо, управо сада, да Харисова и председник Бајден преокрену своју сулуду ратну агенду и отворе директне преговоре са Москвом, закључује се у чланку.
СВЕТ
Трамп: Америци није потребан војни сукоб с Русијом
Погледајте и:
Коментар