На питање да ли Москва може да стане, Степан Гончаров социолог, истиче да међу Московљанима постоји вера у државу да она може да изађе на крај са ситуацијом. Према његовим речима иако руски председник Владимир Путин није поменуо реч карантин, него је говорио о нерадној недељи, што спада у меке мере, руски грађани су спремни да се придржавају инструкција. Он додаје да су овакве „меке мере“ правилно балансирано решење, јер чак и у земљама са тешком епидемиолошком ситуацијом људе је тешко натерати да поштују мере карантина.
Људима не прија карантин, ни ограничење кретања
„Људима углавном не прија што им је забрањено да присуствују масовним догађајима или што су морали да одложе планирана путовања. Генерално, људи схватају и хтели би да виде адекватније мере од државе, али при том је јасно да ако те мере буду озбиљно нарушавале уобичајан начин живота, то може изазвати осећање непријаности“, рекао је социолог.
Он додаје да је велико питање где се налази граница до које су људи спремни да поштују постојеће мере и да их се придржавају. Експерт истиче и да су истраживања показала да је међу грађанима Русије уочен раст забринутости због могућег ширења корона вируса, што повећава вероватноћу да ће све предвиђене мере бити у потпуности поштоване.
Према уредби градоначелника, сви кафићи, барови, ресторани, угоститељски објекти бити затворени, осим места која обављају доставу хране. Сва малопродајна места ће прекинути са радом, осим апотека и продавница где се продаје храна, као и макрети где се продају производи неопходни за основну употребу.
Привремено ће бити затворени и паркови као што су „ВДНХ“, „Цариционо“, „Зарјад“, у близини Црвеног трга, парк „Соколники“ и „Кусково“, док је „ Парк Горког „ затворен још 26. марта.
Библиотеке су затворене, али и програм „Московска вечност“ која организује секције и дружење за грађане Москве који су старији од 55 година.
Градоначелник Москве је позвао грађане и да избегавају посећивање верских објеката, а становницима других региона да одложе свој пут за Москву.
Усвојене мере су довољне
Сергеј Востерцов, народни посланик у Државној думи истиче да ће се ова мере примењивати не само у Москви, већ у целој земљи и да оне нису оштре, већ довољне у складу са постојећом ситуацијом.
„Следећа недеља ће бити нерадна, то ће дати могућност да имамо јасну слику о броју оболелих и онима који имају симптоме и тада ће бити јасно какве мере треба предузти или ћемо једноставно преживети тај карантин“, рекао је посланик.
Он додаје да Москва неће стати, али да су грађани свесни ситуације и да ће поштовати упутства своје државе.
„Ова нерадна недеља је плаћена, људи неће изгубити плату. Најважније је здравље грађана, а не новац. Мере нису оштре, већ довољне. Ако буду неопходне додатне мере, власт ће их усвојити“, подсећа посланик.
Још раније је влада наредила привремено затварање клубова, биоскопа и других просторија за забаву.
Истовремено, Михаил Мишустин, премијер Русије је објавио да ће се спроводити контрола на корона вирус свих руских грађана који су се из иностранства вратили у домовину.
Експерти истичу да је у Москви и целој Русији ситуација под контролом, да власти предузимају одговарајуће мере и да неће дозволити да се понови сценарио европских земаља.
Прочитајте још: