Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да је Србија прошле ноћи у Бриселу имала дуге и тешке разговоре са представницима Приштине и да је урадила све за свој народ на Косову у нимало лаким условима и околностима.
„Очекујем и верујем да ће целокупна међународна заједница подржати напоре и наш тежак рад у дијалогу са Албанцима“, рекао је Вучић у Београду на скупу поводом покретања пројекта „Београдски дијалози“.
Представници Србије и Косова ноћас су у Бриселу парафирали споразум о правосуђу.
Вучић је рекао да очекује скоро отварање првих поглавља у преговорима са ЕУ, али да је од тога много важније „шта ћемо да урадимо са својом земљом, колико ћемо моћи себе да променимо“.
Према његовим речима, преговарање о поглављима 23 и 24 неће бити лако и подразумева да Србија уведе владавину права у пуној мери.
Говорећи о економским мерама, Вучић је рекао да од почетка године Србија није имала дефицит буџета, већ суфицит, што се дешава први пут у њеној савременој историји. Нагласио је и да је свестан да тако неће остати, али да је то свакако добар показатељ.
Премијер је изразио задовољство учињеним напретком и додао да зна да грађани још не могу да га виде и осете, али да ће резултати ускоро бити уочљиви.
„Циљ је да направимо успешну, модерну земљу, земљу задовољних људи, људи који разумеју да сви морамо много да радимо да бисмо живели мало боље“, изјавио је Вучић.
Он је рекао да се састао са више страних државника него сви представници власти у претходних девет година, и да то говори о томе колико „Србија мења своје место у свету, на озбиљан начин и не подижући буку“.
Према његовим речима, најважније је да је Србија успела да очува политичку и економску стабилност и да ће, по проценама Светске банке, ако успешно спроведе економске реформе, бити лидер у региону.
„А мој сан је само да будемо модерна и успешна земља“, рекао је Вучић.
Да ли на Косову постоји довољан број судија?
Александар Вучић изјавио је да ће проблем у примени споразума Београда и Приштине о правосуђу бити тај што је питање да ли на Косову има довљно српских судија и тужилаца.
„Ми смо се изборили да имамо много места, али је питање да ли ћемо имати довољно људи који би тај посао обављали“, рекао је Вучић новинарима у паузи скупа „Београдски дијалози“.
Вучић је поновио да су преговори били тешки, да су представници Приштине имали своје теме о којима су желели да разговарају, а Београд своје.
„Србија ће бити поштована и разговараће се о ономе што је најважније, а то је ситуација око имовине, Заједнице српских општина и језера Газиводе“, казао је Вучић.
Премијер је рекао да не зна када ће бити одржана наредна рунда разговора Београда и Приштине.
Дачић: Приштина хтела да промени седам од 15 тачака
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да су синоћни преговори са Приштином у Бриселу били тешки, јер је Приштина желела да промени седам од 15 тачака споразума о правосуђу који је предложила Европска комисија.
Дачић је на скупу „Београдски дијалози“ рекао да је договор о правосуђу „био фиксиран“ још у марту 2014. и да је Европска комисија на основу тога предложила 15 тачака.
„Међутим, приштинска страна је имала захтев за промену седам од тих 15 тачака, примедбама да то није баш тако договорено, чиме није довела у питање кредибилитет Србије, већ институција ЕУ које су направиле предлог“, рекао је Дачић.
Према речима шефа српске дипломатије, став институција Европске уније је да се Србија озбиљно припрема и ради у процесу преговора и да има добре капацитете, али да је за отварање поглавља потребно створити „политички оптималне услове“.
Дачић је додао да се на томе ради и да је он оптимиста, уз опаску да би ЕУ требало више да цени допринос Србије у процесу дијалога са Приштином у протекле две године и када је реч о отварању поглавља.
Министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је на скупу да грађани Србије повезују европске интеграције са реформама, да подршка том процесу осцилира, али да је битан стратешки правац. Она је навела да евроинтеграције подржава 44 одсто грађана.