Инспекторат за рад Министарства за рад и запошљавање поднео је прекршајне пријаве против правног и одговорног лица у предузећу „Беометалстрој“ из Београда, чији су радници погинули у Сибиру. Пријаве су поднете због прекршаја из области радних односа и безбедности и здравља на раду. У току је и инспекцијски надзор представништва компаније „Танкмонт“ у Београду, чији су радници ангажовани на истом градилишту у Сибиру.
„Последњи је пример ових радника који су трагично настрадали – потписали су уговоре о раду, и испуњене су неке законске одредбе кад је у питању Закон о раду, бар у Србији. Вероватно се испуњавају и неки услови закона у Русији, али пракса показује сасвим другачије. Из изјава радника можемо да видимо какви су услови у којима живе и у којима су принуђени да раде – то су радови који трају, ако смо добро информисани, по 12 сати, па и више, а можда само један дан у недељи имају за одмор. Не предузимају се одговарајуће мере безбедности ни по питању рада, ни по питању смештаја. Све су то пропусти неких послодаваца који у трци за профитом, узимањем што већег колача од одређених инвестиција, занемарују животе људи.“
Светли пример
Са друге стране, постоје и светли примери са градилишта у иностранству. Руководилац пројекта изградње пословног објекта у Москви, Јово Јелић, за Спутњик је рекао да фирма у којој ради води рачуна о својим запосленима, иако то није случај у осталим грађевинским компанијама.
Председник Самосталног синдиката радника грађевинарства Душко Вуковић рекао је за Спутњик да ће Синдикат грађевинских радника затражити од Владе и Удружења послодаваца да се упућивање на рад грађевинских радника у иностранство законски регулише.
Колективни уговор
„Мислим да ће Синдикат инсистирати на колективном уговору за рад у иностранству. Постоји закон у Србији који регулише упућивање радника на рад у иностранство и потребно је да он истрпи одређене измене. Сматрам да би требало да имамо колективни уговор, којим бисмо свима онима који се баве грађевинарством у Србији, а намеравају да своје раднике или неке друге раднике упућују на рад у иностранство, осигурали минимум добрих радних услова, услова смештаја, безбедности и здравља. Држава мора да употреби све инспекцијске и правосудне механизме како би на неки начин направила ред међу грађевинским предузећима. Мислим да је држава одговорна за овакво стање.“
Вуковић наглашава да је Синдикат више пута апеловао на грађевинске раднике из Србије који желе да раде у иностранству да им се обавезно обрате како би добили помоћ или савет.
„Ми смо део Светске интернационале радника грађевинарства и у свакој земљи имамо своје колеге, укључујући Русију. То нам омогућава да се у свим деловима света распитамо и о инвеститорима и о извођачима и о условима. С друге стране, свим радницима можемо да дамо контакт локалних синдикалних канцеларија, а ако добију написмено неки уговор о раду, могу да донесу да га погледамо.“
Вуковић у разговору за Спутњик додаје да је ово последњи тренутак када Србија, како је рекао, мора да усклади своје активности, укључујући и одузимање лиценци појединим предузећима. Он је додао да је смрт шест радника у једном дану велика трагедија за њихове породице, али и да је у питању огроман губитак за домаћу грађевинску индустрију и целу Србију.