„Србија је једна од ретких, ако не и једина држава која данас нема непријатеља и има усуд да се многи њени пријатељи свађају или међусобно ратују", истакао је Николић у говору на пријему поводом Дана државности Републике Србије.
Николић је рекао да Србија нуди ту своју јединствену позицију као изузетну предност током председавања ОЕБС-у у решавању конфликтних ситуација којима је оптерећено наше доба. Он је додао да се Србија прочула и по својим успесима у реформама, али и успесима у многим областима.
Николић је рекао да Србија свој углед у међународној заједници вишеструко брани и увећава - од храбре, тешке, али једино могуће реформе целокупних државних и друштвених система, изградње и унапређења урушених институција, стварања нових вредносних парадигми, до искрене посвећености дијалога са Приштином и респектабилне спољнополитичке доктрине која почива на чланству у ЕУ као прироитету, али и очувању изузетних односа са државама света са којима нас повезују веће и мање пријатељство, интереси или и једно и друго, преносе београдски медији.
Србија нашег доба, према Николићевим речима, свој геостратешки положај види и разуме као своју предност и шансу у сваком смислу - од економског развоја до промотера стабилности у региону на који свет може да рачуна као на партнера посвећеног миру, напретку и развоју добросуседских односа.
„Кућа на сред пута, раскрсница цивилизација, врата између Истока и Запада - прате нас ове сталне метафоре, фразе којима се описује изузетан геостратешки положај Србије, један од пресудних историјских разлога да се стално и изнова осваја и контролише наша територија. Па и бука и бес које су тада многе државе подигле на Србију због Сретењског устава, није било друго до одбрана њихових интереса који такав Устав угрожава", објаснио је он додајући да је Србија у сталним искушењима од доба великоморавског кнеза Растислава па до данашњег дана.
Као што се у Милошево доба по Европи пронео глас о Сретењском уставу, напредном и визионарском, показала је историја, тако се и данас Србија прочула по својим успесима и реформама, али и успесима у спорту, култури, по својим младим научницима и шампионима знања.
„Постала је престижно место за размишљање, од инвестиција до туристичке изузетности", сматра Николић.
Доприносећи вековима успону европске и светске културе, која у свој корпус убраја многе знаменитости из Србије, од праисторије, преко средњег века до нашег доба, неретко предњачећи у постављању вредносних система, Србија је и данас у обавези да сачува и унапреди себе и друге, да и у будућности уграђује своје име у цивилизацијске тековине као што је то у своје време, искораком и визијом, учинио Сретењски Устав.
Пријему у Председништву Србије присуствовале су званице из политичког, привредног, културног и верског живота Србије.
Међу гостима које је председник Србије са својом супругом Драгицом дочекао, били су, председник РС Милорад Додик, премијер РС Жељка Цвијановић, патријарх Иринеј и бројни амбасадори.