У саопштењу из кабинета Грабар Китаровићеве наводи се да је Милановићева оставка „најконкретнији предлог за излазак земље из кризе“, преноси агенција Бета.
„Уколико председник Владе не уважи тај конкретан предлог, председница од њега очекује конкретне предлоге, начин спровођења и процену финансијских учинака тих предлога и решења за излазак земље из кризе, што је уставна обавеза Владе, а не председнице“, саопштено је данас из кабинета председнице.
Она је тако одговорила на писмо које јој је упутио премијер, а у ком је навео да начелно поздравља њену најаву да ће предложити Влади одржавање седнице на тему економског стања у земљи, али да је „с обзиром на природу и начин деловања Владе, важно да припреми конкретне предлоге, механизме за њихово спровођење и процену финансијских и буџетских учинака“.
Председник Сабора Јосип Леко изјавио је за Хрватски радио да је предлог нове председнице да премијер поднесе оставку „себичан и да треба тражити консензус“.
Нова хрватска председница и премијер, који долазе из супротстављених политичких странака, наставили су вербални рат који траје још од кампање за председника Хрватске, а настављени су и после њене победе у јануару у другом кругу председничких избора.
Грабар Китаровићева је као кандидаткиње ХДЗ-а с минималном предношћу победила кандидата Милановићеве Социјалдемократске партије (СДП) Ива Јосиповића.
Милановић је још у изборној ноћи оштро критиковао Грабар Китаровићеву, назвавши је „апаричиком“ и „милитантним војником“ своје странке. Он је тада рекао да је СДП сада једина брана против повратка „криминалне задруге на власт“.
Колинда Грабар Китаровић тада је оптужила Милановића да „не може вечито да свој нерад и неспособност правдати нечим другим и страшити народ утварама“.
Због свега се од њеног избора оцењује да следе месеци бурне кохабитације која ће трајати све до парламентарних избора који би требало да буду одржани крајем године, иако се спекулише да би до њих могло да дође и раније.