„Власти су веома посвећене предложним реформама које подржава парламентарна већина, и већ су показале посвећеност увођењем многих важних мера прошле године, укључујући амандмане на Закон о раду, свеобухватне реформе пензионог система и почетак процеса приватизације“, изјавио је Ким за магазин „ИМФ сурвеј“.
На питање шта ће сада бити другачије него када је последњи аранжман са ММФ-ом из 2011. замрзнут после неколико месеци, Ким је рекао да је последњих година изграђена шира друштвена и политичка подршка свеобухватним реформама јер су политичари и грађани схватили да су оне неопходне за стабилан развој земље.
„Реформе су очигледно веома тешке и политички и друштвено, али ипак су почеле да се спроводе знатно пре почетка аранжмана са ММФ-ом“, изјавио је Ким, преноси агенција Бета.
Други подстицај реформама, према његовој оцени, дало је отварање приступних преговора са ЕУ.
Шеф Мисије ММФ-а Зузана Мургасова изјавила је за „ИМФ сурвеј“ да је фискална консолидација коју предвиђа аранжман са ММФ-ом неопходна за макроекономску стабилност Србије, за одрживи развој и за отварање радних места.
На питање „ИМФ сурвеј“ зашто се таква мера, заснована на смањењу расхода, предлаже Србији, када се оштра штедња критикује широм Европе, Мургасова је одговорила да би последице фискалног стезања на развој требало да делом буду ублажене лабавијом монетарном политиком“.
„Јавни дуг Србије је растао великом брзином до веома високог нивоа. Смањење дуга је приоритет, тако да су снажне акције потребне од самог почетка“, рекла је Мургасова.
Она је истакла да су три главна стуба аранжмана: финансијска консолидација, јачање стабилности финансијског сектора и спровођење свеобухватних структурних реформи које ће подстаћи раст запослености и одрживи развој.
Мургасова је додала да је консолидација заснована на смањењу јавних трошкова и давању помоћи државним компанијама.
„Неке од главних мера које се односе на пензије и плате у јавном сектору, већ су спроведене 2014. или су предвиђене буџетом за 2015, што показује посвећеност српских власти аранжману“, изјавила је шеф Мисије ММФ-а.
У оквиру структурних реформи, Моргасова истиче да су средњорочни приоритети отварање радних места, унапређење пословног окружења и конкурентности и реформа државних предузећа.
Ким је изјавио да су циљеви трогодишњег аранжмана у износу од око 1,2 милијарде евра, који је борд директора ММФ-а одобрио 23. фебруара, спречавање будућих криза и изградња основе здраве економије.
Аранжман с ММФ-ом побољшаће и кредибилитет економске политике Србије, што ће помоћи да се привуку инвестиције и смањи незапосленост, оценио је Ким.