Министар просвете Срђан Вербић изјавио је да није постигнут договор са два репрезентативна синдиката просветних радника која су у штрајку.
„Синдикат радника у просвети Србије (СРПС) и Унија просветних радника Србије и даље траже додатне гаранције у односу на оно што стоји у Споразуму. Ако у Споразуму пише да Влада нуди одређене ствари и да се тражи и одговорност и права и на једној и на другој страни и ако ту стоје потписи министара онда је потпуно бесмислено тражити додатне гаранције", рекао је Вербић.
Он је додао да Министарство просвете стоји на становишту да треба омогућити и представницима „ова два синдиката да добију бенефиције које им нуди Посебан колективни уговор“.
„Ми смо за то да се нађе неко законско решење. На пример, Анекс Посебног колективног уговора. У овом тренутку измене самог Споразума нису могуће, јер оно што стоји у Споразуму је више пута пролазило мишљења Владе и више министарстава и то је апсолутни максимум који у овом тренутку може да се понуди“, казао је Вербић.
Унија синдиката просветних радника Србије и Синдикат радника у просвети Србије нису потписали Споразум с Министарством просвете о прекиду штрајка, него су наставили обуставу рада.
Вербић је рекао да је умањење зарада просветарима који су штрајковали по закону.
„Ми само подсећамо директоре (школа) који су у овом случају послодавци да се придржавају закона, а у закону пише која су права запослених. Запослени који су у штрајку имају сва права осим права на зараду за оно време које нису радили“, навео је он.
Коментаришући најављени протест, Вербић је оценио да је реч о „политичком протесту“.
„Ако је једини разлог за штрајк што немају довољно гаранција Владе Србије за оно што већ пише у Споразуму, онда то свакако није штрајк већ нешто друго“, закључио је Вербић.
Потпредседник Синдиката радника у просвети Србије (СРПС) Миодраг Сокић је рекао да су представници та два репрезентативна синдиката од министра просвете затражила да потпишу Посебан колективни уговор, али да су условљени да најпре потпишу Споразум о прекиду штрајка.
„Поставили смо питање гаранција (за спровођење Споразума), рекао је да не може. А ми не верујемо у њихове платне разреде, јер знамо да за то треба пара“, рекао је Сокић и додао да је данашњи разговор с министром трајао кратко, око 30 минута.
Сокић је оценио да министар не схвата да је „кривац за развој штрајка“ јер није у стању да четири месеца реши проблеме, додајући да тај синдикат и Унија просветних радника Србије не одустају од својих захтева и од штрајка најављеног за 17. март.
Он је истакао да штрајк нема политичку позадину и указао да ће најављено умањење зарада просветарима који су у штрајку само допринети бројности просветара на предстојећем протесту.