ИСИЛ је у својој способности проширивања територије и стицања нових и задржавања постојећих симпатизера отишао даље од свих екстремистичких група, укључујући и Ал Каиду. Подршку имају широм Блиског истока, али и у другим крајевима, и она по свој прилици не јењава — ту у рачуницу улази и Саудијска Арабија, сматрају из Џејмстаун фондације.
„Поред сукоба са актуелним режимима у Ираку и Сирији и ривалским милитантним групама и побуњеницима, Исламска држава има амбициозну листу циљева, која укључује и провоцирање Саудијске Арабије“, кажу у Фондацији.
Они додају да Исламска држава заузима агресивнији став према Саудијској Арабији.
У аудио-изјави која је објављена претходне јесени, лидер ове групе Абу Бакар ел Багдади говорио је о ширењу на „Ел Харамејн“ (два света места), одбијајући да Саудијску Арабију уопше и назове тим именом, пошто ИСИЛ саудијску краљевску породицу сматра недостојном тог признања. Ел Багдади, напротив, акценат ставља на два најсветија града у исламу — Меку и Медину, и проглашава формирање регионалних влада које би представљале ИСИЛ, позивајући следбенике из Саудијске Арабије и других региона да признају и прате њихово руководство.
Ел Багдади је такође позвао на борбу, поручујући становницима Саудијске Арабије да нападну земљу и „њене војнике“.
Не ради се ту само о пустим претњама — група милитаната се у јануару инфилтрирала у град на североистоку Саудијске Арабије и сукобила се са граничном полицијом. Међу нападачима је био и бомбаш-самоубица, који је детонирао свој појас док се предавао саудијском официру за безбедност, на тај начин убијајући и себе и официра.
ИСИЛ наводно гаји такав анимозитет према Саудијској Арабији јер сматра саудијску власт корумпираном и наклоњеном Сједињеним Америчким Државама, за које ова група сматра да су решене да по сваку цену контролишу арапски и исламски свет.