„Усвајањем тог предлога не само да би се обезбедило ефикасније враћање пољопривредног земљишта које је било предмет комасације, већ би се обезбедили додатни приходи у буџету Републике и општина, што је и један од основних циљева процеса реституције“, наводи се у саопштењу Мреже.
Заштитник грађана Саша Јанковић доставио је Скупштини Србије Предлог измена и допуна Закона о враћању имовине и обештећењу, којим је предвиђено да Република Србија бира са ког ће подручја и које пољопривредно земљиште да грађанима враћа у натури.
Важећим решењем, чија је измена предложена, бивши власник има право на враћање земљишта само из комасационе масе за то пољопривредно земљиште.
Мрежа за реституцију сматра да је Јанковић предложио решења која ће, уз ефикасан рад Агенције за реституцију, „допринети масовном разоткривању злоупотреба и криминала са непописаним пољопривредним земљиштем у државној својини, које вуче корене још из почетка деведесетих“.
„Извесно је да би и ова измена Закона о реституцији могла изазвати велике отпоре међу тајкунско-криминалним структурама, које су успеле да саботирају и предлог радне групе Министарства правде, који је био припремљен за седницу Владе 19. децембра 2014. године, а онда 'преко ноћи' заборављен, док су Влади на усвајање подметнуте безначајне измене — пуко одлагање такозваног обештећења за почетак 2019. године“, навела је Мрежа за реституцију.
Предлог заштитника грађана је, како је истакнуто, у складу и са одлуком Врховног касационог суда Србије, који је потврдио решења Агенције за реституцију о враћању пољопривредног земљишта.
Мрежа за реституцију ће Влади Србији предложити да омогући замену свих врста земљишта, како би се што брже државна имовина вратила бившим власницима.