За продужење санкција, које истичу у јуну, потребна је сагласност свих 28 земаља, чланица Европске уније.
„Највероватније је да ове земље неће подржати продужење санкција сада, односно оне неће чекати да донесу одлуку о овом питању у последњем моменту, када деловање санкција већ истекне‟, сматра бивши британски дипломата Јан Бонд.
Према оцени агенције „Блумберг‟, списак земаља које се противе санкцијама ће се повећавати. Немачка би, према писању агенције, могла да промени свој став према санкцијама против Русије из практичних разлога.
Лист „Фајненшел тајмс‟ раније је објавио је да питање санкција против Русије ствара раскол у Европској унији.
Насупрот томе, „Вол стрит џорнал‟ пише да се Европска унија приближава јединственом ставу у вези са санкцијама против Русије. Како тврди лист, реч је о „политичком договору‟ унутар Европске уније, који ће савезу омогућити да делује упркос размимоилажењу ставова о односу према Москви.
Шеф Европске уније Доналд Туск предложиће лидерима ЕУ да задрже санкције против Русије поводом ситуације у Украјини, све до потпуног испуњења договора постигнутих у Минску, преносе Риа новости.
Како је саопштено, Туск већ разматра предлог с немачком канцеларком Ангелом Меркел и председником Француске Франсоом Оландом, јер сматра да ће Европска унија поштовати опште препоруке лидера те две земље. Туск инсистира да санкције не буду укинуте до потпуног испуњења договора из Минска.
Европска унија и даље разрађује прецизну формулацију која ће бити коришћена у изјави европских лидера након предстојећег самита.
Циљ је постизање широког консензуса на самиту лидера Европске уније ове недеље, како би потом на сусрету шефова европских влада у јуну или јулу могли да прошире економске санкције против Москве најмање до краја 2015. године, наводи „Вол стрит џорнал‟.