Највероватније, говоре експерти, Европа полако схвата да је дружење са САД можда и добро, али не увек и профитабилно.
Зато су сада лидери ЕУ, без обзира на споразуме, молбе и претње Вашингтона, ипак одлучили да се окрену новој пекиншкој банковској структури.
Из Беле куће стиже љутња, јер се ова нова банка појављује као противтежа ММФ-у, Светској банци и Азијској развојној банци. А још и стратешки интерес Америке! Док је европски интерес комерцијалан.
Све је логично, говоре експерти. Американци су све сиромашнији сваким даном. Дугови премашују суму од 18 трилиона долара. Ваљало би да прво врате дугове, а да потом саветују и наговарају. У Бриселу су правилно проценили и одлучили да за почетак благослове прву четворку (Велика Британија, Немачка, Италија и Француска), а потом ће се придружити и остали. Ко не жели да ојача своју економију и могућности националних компанија?!
Само оснивачки капитал Азијске банке инфраструктурних инвестиција износи 100 милијарди долара. За почетак, више него добро.
И без обзира што је нова финансијска структура тек формирана, само се једна година навршила откако званично постоји, стручњаци веома повољно оцењују перспективе кинеског пројекта. А да ли ће ова банка постати реални конкурент ММФ-у, показаће време.
Може се говорити да је створена добра алтернатива Азијској развојној банци, где „руке греју“ управо САД. У међувремену, нова финансијска институција је већ добила име незванично „Кинеска светска банка“.
А то што су неке европске државе већ чланице ове банке, то је велика главобоља за Вашингтон, који себе види у улози трансатлантског и транспацифичког хегемона. Ипак, видимо да се неће то десити. Пекинг је данас агилнији од Вашингтона…