„Раније смо углавном улагали средства у одбрану, а сад је наступио преломни моменат“, рекао је Роџерс крајем прошле недеље на састанку у комитету Сената за наоружање, преноси један руски лист.
Сукоба у сајбер простору ће, према његовим речима, бити све више и зато треба створити систем за спречавање дејства овог оружја по аналогији с нуклеарним.
По мишљењу америчких војних лица, главна опасност по САД у сајбер простору долази из правца Русије, Кине, Ирана и Северне Кореје, па Америка намерава да ове године уложи 5,5 милијарди долара у јачање војног сајбер потенцијала.
На основу недавно објављених тајних докумената бившег сарадника НСА Едварда Сноудена, може се закључити да специјалне службе САД раде на производњи и имплементацији штетних програма, који могу да поремете рад система за команду и контролу оружаних снага противника, као и објеката његове инфраструктуре од велике важности, укључујући банкарски систем, снабдевање електричном енергијом и водом, фабике и аеродроме.
Америчка власт не говори јавно о овој делатности, али се у Москви за њу већ одавно зна. Ипак, Москва се према Роџерсовој изјави односи с опрезом.
„Већина земаља, укључујући и Руску Федерацију, труди се да спречи у сукоб сајбер простору, а САД подстичу трку у наоружању у овој области“, рекао је са жаљењем извор листа „Комерсант“ из владе Руске Федерације.
По његовим речима, спречавање сукоба у сајбер простору неће бити могуће, јер се компјутерски програми стварају и преносе много лакше од атомске бомбе. Не само то, по његовим речима, извор сајбер напада се понекад уопште не може открити.
А руководилац Центра за сајбер безбедност Националног истраживачког нуклеарног универзитета МИФИ Дмитриј Михајлов тврди да у области војних сајбер технологија Русија не заостаје за САД.
„У сектору интернет технологија имамо велике недостатке, али се руски хакери сматрају некима од најбољих на свету“, рекао је стручњак.
Подсетићемо на то да се у Русији већ ради на спречавању потенцијалних сајбер напада. У децембру 2014. године званично је почео да дежура Национални центар за управљање одбраном (НЦУО). Основу програмско-апаратског комплекса представља систем унифицираних, територијално распоређених моћних центара за обраду података, који имају исте функције.
Министар одбране Сергеј Шојгу је изјавио да НЦУО троструко или четвороструко превазилази Пентагон по компјутерским капацитетима, а по количини информација које чува — 19,6 пута. Осим тога, у последње време се много тога предузима у циљу заштите руских мрежа од сајбер напада.