САД својим потезима само доприноси кризи у Украјини тиме што гура НАТО у дешавања у Донбасу, међутим не размишљају сви у Алијанси на тај начин, сматра италијански војни аналитичар Жанандреа Гајани. Он каже да о потреби наоружавања Украјине говоре искључиво Американци, али не и Европљани. Према његовим речима, једино су Енглези из Европе послали војну помоћ и то у виду окплопних транспортера који немају стратешки значај у случају да се обнове сукоби на југоистоку Украјине.
„Било како било, то јесте знак да НАТО подржава Кијев и то је лоша идеја“, сматра Гајани и додаје да ти потези могу само да допринесу пооштравању конфликта који ником у Европи није потребан.
„НАТО ризикује да постане америчко оружје, уместо да буде инструмент колективне безбедности“, поручује Гајани.
Он такође верује да Америка овим путем настоји да завади Брисел и Москву и у будућности би могла да појача притисак уколико Европа настави да се противи слањем оружја Украјини. Гајани такође тврди да Европа из кризе са Русијом трпи велике последице како економског тако и енергетског карактера.
И немачки социолог и политиколог Арно Клене сматра да амерички политичари желе да од Украјине направе ратну зону у којој ће главни противници бити САД и Русија. Према његовим речима, амерички генерали у НАТО-у већ дуже време теже ка томе да од украјинског конфликта направе „други фронт“ на територији Европе, као и да споразум из Минска сматрају безвредним.
Клене верује да разлика између европске и америчке политике према Русији из дана у дан постаје све приметнија. Он сматра да САД може да приушти да изгуби овај нови „хибридни“ рат у Украјини јер се Кијев налази далеко од Вашингтона.
Такође, САД за разлику од Европе не зависи од Русије ни у економском ни у енергетском смислу и самим тим њени грађани неће приметити негативне последице украјинског конфликта, каже Клене.
„Циљ САД је да слањем оружја Украјини додатно испровицира економске проблеме у Русији и на тај начин пољуља поверење њених грађана у Путина како би на његово место дошао неки нови 'Јељцин' и тако Русија престала да буде важан геополитички противник САД и потенцијални дугорочни партнер Кини“, поручује Клене.