Саговорници Спутњика тврде да Војислав Шешељ не може дестабилизовати Србију или на неки други начин створити озбиљније проблеме у држави. Међутим, неки од њих сматрају да може послужити као средство спољним факторима који би то евентуално желели да то учине.
Такође, додају поједини аналитичари, Шешељ донекле може утицати како на своје, тако и на гласаче Српске напредне странке.
Према дугодишњем хроничару овдашњих политичких прилика Милану Милошевићу, лидер радикала нема могућност да дестабилизује Србију, али је у могућности да своју партију уведе у парламент.
„Мерења показују да је његов рејтинг сада нешто изнад цензуса. Међутим, подељена Српска радикална странка нема неки већи потенцијал за крупније сукобе са својом бившом половином, тако да није вероватно да би до дестабилизације могло доћи“, закључује новинар Милошевић.
Фактор треће стране
„Војислав Шешељ не може сам по себи да дестабилизује Србију. То могу да учине само западне силе, које су већ много зла нанеле Србији. Оне зарад тога и користе случај Шешељ. И Шешељ и сви ми смо и даље жртве оних који против нас воде мирнодопску агресију, а 1999. су ту агресију спроводили ракетама и бомбама“, категорички за Спутњик тврди историчар Драгомир Анђелковић.
Социолог Владимир Вулетић сматра да је преувеличан значај свега онога што се дешава са Војиславом Шешељем и истиче како он у овом тренутку може само да ојача позиције власти, а никако да дестабилизује Србију.
„Оно што смо успели да видимо претходних дана је да се, у недостатку других непријатеља, сада на неки начин отварају нова поља и опет власт, критикујући Шешеља и користећи ову позицију са Шешељем, јача своје позиције“, прецизира Вулетић.
Утицај на гласаче
„Не, Шешељ не може да дестабилизује Србију, не може чак ни да сруши Владу Србије, али може да учини нешто што је опасно по Српску напредну странку — може да дестабилизује њено бирачко тело. Да га поколеба и покуша да га врати матици, односно, окрене поново ка Српској радикалној странци“, каже за Спутњик маркетиншки стручњак Цвијетин Миливојевић.
Он додаје како је, још од повратка Шешеља из Хага, на делу кампања која покушава да одврати бираче Српске напредне странке. Ти гласачи су, према Миливојевићу, изворно пре свега гласачи Српске радикалне странке.
„Зато се стално повлачи тај знак једнакости између покушаја да неко сруши неку политичку странку, у овом случају владајућу странку, и покушаја да неко сруши државу“, констатује Миливојевић.
С друге стране, истраживач и директор агенције „Фактор плус“ Владимир Пејић сматра да Војислав Шешељ, ма шта се догађало око њега, не може у већој мери да доведе до дестабилизације, уколико неко други то не жели.
„Пре свега мислим на међународну заједницу, јер је очигледно да се целим тим процесом, на неки начин, управља споља“, додаје Пејић.
Он констатује како је „случај Шешељ“ поприлично потрошена прича, па је исто тако и око његовог сукоба са Николићем и Вучићем већ све испричано.
„Мислим да људи неће ништа ново сазнати, што већ нису знали. Не кажем да неког утицаја неће имати, али у некој већој мери и нешто значајније, не верујем. Чак, у зависности од ситуације, уколико се добро снађе у целој причи, власт може да учврсти своје позиције“, закључује Пејић.