Државни секретар за здравство Берислав Векић изјавио је на седници скупштинског Одбора за здравље и породицу да постоји колизија Закона о заштити права пацијената и Закона о заштити становништва од заразних болести и да је у току израда новог Закона о заштити становништва од заразних болести.
„Не смемо да будемо таоци незнања и одређених предрасуда. Струка треба да буде водиља у решавању свих наших здравствених проблема“, казао је он, и истакао да је неопходно разјаснити све нејасноће кроз измене закона за који није могао да прецизира да ли ће се наћи у скупштинској процедури пре летње паузе или после ње.
Векић је указао да је ситуација у области имунизације била алармантна и да је у претходних годину-две одзив на вакцинацију деце био мали, наводећи као пример обухват вакцинације ММР вакцином који износи 85,8 одсто, односно 89,2 одсто колико је проценат ревакцинисаних.
„То је најнижи обухват овом вакционом од 2000. године“, рекао је он и додао да је низак и проценат вакцинације деце против хепатита Б и да износи 78,8 одсто.
Векић је рекао да добри резултати вакцинације подразумевају обухват од 95 до 97 одсто у популацији.
Председница скупштинског Одбора за здравље и породицу Славица Ђукић Дејановић подсетила је да је ранији закључак Одбора да вакцинација захтева свеобухватан приступ државе и друштва и законско уређење ове материје у смислу усклађивања члана Закона о заштити становништва од заразних болести и члана Закона о заштити права пацијената.
„У том смислу, Одбор је одлучио и Министарству здравља предложио да за спровођење обавезне вакцинације није потребан писани пристанак пацијената, односно законског заступника детета. Одбор је предложио да се само из медицинских разлога и на предлог надлежног лекара омогуће одлагања или искључи обавезна вакцинација“, указала је Ђукић Дејановић.