Појачано обезбеђење границе има такође за циљ да развеје бојазни Пољака од хибридног рата и евентуалног упада војника у неозначеним униформама, које у Пољској од избијања кризе на Криму и на истоку Украјине називају иронично „зеленим човечуљцима“, преноси Бета.
Шест торњева високих као зграде од 11 до 15 спратова опремљени најмодернијим термалним камерама и системима ноћног виђења покриће у потпуности 200 километара пољско-руске границе дуж руске Калињинградске области.
„Тренутно преузимамо и тестирамо опрему торњева. Пустићемо их у погон до јуна“, казала је пољским медијима портпаролка регионалне Граничне страже Мирослава Александрович.
Појачани надзор и изградњу торњева, као и набавку дронова за источне границе Пољске с Русијом, Белорусијом и Украјином финансира Европска унија са 75 одсто инвестиције, пошто је реч о спољној граници Уније.
Укупно ће за надзор источних граница бити подигнуто 12 стражарских торњева, високих од 35 до 50 метара.
Пољска Гранична стража расписала је прошле јесени и тендер за набавку четири комплета дронова, са по три беспилотне летилице у сваком, за надзор над спољном границом ЕУ.
Од уласка у шенгенски простор Пољска је уложила у обезбеђење границе ЕУ 375 милиона евра, а до јуна ће утрошити још 23 милиона за набавку опреме која ће помоћи сузбијање шверца робе и људи.