„Сада је већ време да отворено са Хрватском разговарамо о апсолутном поштовању свих споразума које смо постигли и обавезама које Хрватска има као држава према Србима“, рекао је Николић у Београду на пријему који је организован за представнике српске омладине из Хрватске.
Николић је казао да постоје проблеми са неким људима из Хрватске који су, како је истакао, „преспавали време“ после деведесетих и који се сада појављују у државној администрацији.
„Појављују се у администрацији и међу саветницима људи који су синоним за непроменљиво лош хрватски став према Србима. Појављају се људи који су оковани у прошлости и који би да Хрватска можда изврши још, како они кажу, блиставу акцију и да остане потпуно без Срба“, оценио је председник.
Николић је додао да постоје очигледни притисци из Хрватске и да су исти као почетком деведесетих, али да су сада друге околности, с обзиром на то да је Хрватска чланица Европске уније.
Он је младима из Хрватске рекао да њихова посета делује „опомињуће“ на институције и представнике власти у Србији, који треба да им обезбеде миран и нормалан живот.
„Држава ће да учини много више него што је до сада улагала у ваш потпуни развој, на свим пољима. Држава ће са Хрватском непрекидно да одржава добре односе, уверена да само тако могу да се реше сви проблеми и видели смо да ми више нисмо они на чије изјаве треба да се реагује, углавном је Хрватска та на чије изјаве реагује и ЕУ“, рекао је Николић.
Према његовим речима, млади у Хрватској се суочавају са многим проблемима и као пример је навео да деца мењају своја имена, али и да нигде не могу да прочитају ћирилично писмо, осим у књигама.
„Некад се учини како смо благи и да не смемо да одговоримио, али најлакше је на провокацију одговорити провокацијом, тиме вама не доносимо много добро“, оценио је он.
Николић је казао и да ће бити „много мука“ да се реши питање протераних Срба, али пре свега оних који у Хрватској живе.
„Ми смо ту прилично ослоњени на међународну заједницу, јер ако би ми и Хрвати решавали тај проблем, никада га не бисмо решили“, рекао је он.
Представник омладинске мреже Срба у Хрватској Мирко Сужњевић је рекао да млади од Србије траже да стане у заштиту њихових мањинских права, која су у озбиљној мери угрожена. Према његовим речима, највећи проблеми са којима се сусрећу су дискриминација приликом запошљавања, образовање на српском језику и писму, али и недостатак медијског простора.
Са друге стране, Немања Мусулин, студент из Загреба, каже да су млади у Хрватској далеко отворенији него стари и самим тим однос Хрвата према Србима се временом поправља. Он каже да је дискриминација заступљенија у мањим срединама него у већим градовима и да је његово искуство студирања у Загребу веома позитивно јер, како је рекао, „тамо нико не гледа ни одакле си ни које си вере“.
Представници српске омладине из Хрватске су разговарали и са представницима Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону. Председник тог одбора Јанко Веселиновић рекао је да због незаступљености Срба у друштвеном животу Хрватске и њеним државним органима млади Срби напуштају Хрватску, неки се, како је рекао, враћају у Србију, а неки одлазе у иностранство. „То је озбиљан проблем и ми смо обећали у име Одбора да ћемо учинити све да се заустави процес асимилације и депопулације Срба у Хрватској“, каже Веселиновић.
Иначе, српска омладина ће током тродневног боравка у Србији посетити и Етнографски музеј, Музеј Николе Тесле, Народно позориште и Народну библиотеку Србије, док ће 8. априла, у Новом Саду посетити Матицу српску, родну кућу бана Јосипа Јелачића, а планирана је посета и ручак у манастиру Ковиљ.
Група српске омладине броји 43 особе старости од 19 до 35 година, из различитих крајева Хрватске — Славоније, Кордуна, Баније, Лике, Далмације, Истре и Загреба.