У саопштењу се додаје да Генералштаб није дао сагласност за објављивање свих прилога извештаја и због тога што би „изношење појединих информација значило нарушавање шифарског система Војске Србије, оперативних способности Војске Србије и заштите података о личности“.
„Имајући у виду да се и после гостовања министра одбране у емисији ’Упитник‘ у неким медијима објављују нетачни написи, јавност Србије желимо да упознамо са чињеницом да је стање у Војсци Србије стабилно и да нема места произвољним оценама и дезинформацијама које пласирају поједини медији“, наводи се у саопштењу.
„Из прилога за које Генералштаб Војске Србије сматра да не треба да буду објављени, јавност не би сазнала ништа у вези са удесом што јој већ није познато. Напомињемо да су оба извештаја са свим прилозима достављена Вишем јавном тужилаштву у Београду, које поступа у овом случају“, наводи Војска Србије.
У вези са писањем медија да је начелник Генералштаба „послао припаднике Војнобезбедносне агенције у Кабинет министра одбране како би спречили објављивање појединих докумената“, Војска обавештава јавност да начелник Генералштаба нема никакве надлежности над Војнобезбедносном агенцијом Министарства одбране.
„Указујемо и на чињеницу да ниједан члан Комисије за испитивање ванредног догађаја није био на дежурству у Оперативном центру система одбране 13. марта 2015. године, нити на било ком дежурству у вези са ангажовањем снага трагања и спасавања. Посебно наглашавамо да генерал-мајор Славољуб Јанићијевић, за кога се у медијима тврдило да је ’у сукобу интереса‘ и да је ’хтео да заташка пропуст‘, није био на дежурству, нити је његова дужност била да извести начелника Генералштаба о лету хеликоптера. Генерал Јанићијевић је заменик команданта Здружене оперативне команде, што је једна од најодговорнијих дужности у Војсци Србије, а не припадник Оперативног центра система одбране, у коме на дужности руководиоца оперативног дежурног тима дежурају пуковници из Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије“, додаје се у саопштењу.
Војска Србије „снажно осуђује“ покушаје дискредитовања чланова комисија, који су највећи стручњаци у областима од значаја за испитивање ванредних догађаја и основно испитивање удеса ваздухоплова.
„Такви покушаји говоре о нечасним намерама аутора таквих текстова“, додаје се у саопштењу.
„Нико у Војсци Србије није изнад закона и нема заштићених. Одговараће они за које се докаже да су учинили повреду закона или војних прописа“, закључује се у саопштењу објављеном на сајту Војске Србије.
Војни синдикат: Хероји заслужују споменик
Војни синдикат Србије саопштио је данас да се након пада војног хеликоптера, у ком је погинуло седам особа, није поставило питање зашто они који имају најопаснији посао нису осигурани од повреда на раду, губитка живота, као ни како ће бити збринуте њихове породице.
„Последњих дана слушамо само придике и препуцавања појединаца, али нико не поставља суштинско питање које се тиче свих припадника Војске Србије“, наводи се у саопштењу Синдиката, преноси Бета.
Додаје се да су припадници Војске Србије који су том приликом изгубили животе хероји, а да се последњих дана „њихова имена, част и све што су дали држави и свом народу кога су несебично волели, и коме су се заклели на верност, гази и брише, као да никада нису постојали“.
„Сви знају како се зову војници који одбију да изврше издато им наређење. Оне ноћи, Омер, Милован, Небојша и Иван нису хтели да буду међу таквима, као и већина српских војника, зато су страдали, само због тога, и зато заслужују да их зовемо херојима, а не оним другим погрдним именом", рекли су у синдикату.
Како се истиче, ниједан члан посаде „ниједног тренутка није довео у питање извршење овог задатка, иако је по том основу требало поставити много питања“.
„Војни синдикат Србије моли Србију да на трагедију која је задесила њену Војску и народ коначно стави тачку, а нашим покојним колегама, херојима, заједно са нама, њиховим пријатељима и саборцима, подигне споменик какав свакако заслужују“, додаје се у саопштењу.