Заменик иранског амбасадора у УН Голам Хосеин Дехгани поручио је прошле ноћи члановима Комисије УН за разоружање да је „свеобухватан, обавезујући, неповратан, проверљив споразум најефикаснији и најпрактичнији начин да се елеминише нуклеарно оружје“.
Дехгани је оптужио САД, Русију, Кину, Велику Британију и Француску да обећавају нуклеарно разоружање, али да напретка нема.
Иран и шест светских сила су ове седмице постигли важан оквирни договор о иранском нуклеарном програму, а коначни споразум би требало да буде постигнут до краја јуна.
Комисија УН коју чине све 193 чланице, треба да даје препоруке у области разоружања, али током прошле деценије тога није било, наводи АП.
Тронедељни састанак комисије одржава се уочи редовне петогодишње ревизије Споразума о неширењу нуклеарног оружја, најважнијег светског договора о атомском оружју, која почиње 27. априла.
Дехгани је рекао да Иран, као земља без нуклеарног оружја и потписница тог споразума, верује да је време да све земље, са атомским оружјем и оне без њега, почну да разговарају о споразуму којим би био постављен рок за уништавање свог нуклеарног оружја.
Саветница у руском Министарству спољних послова Олга Кузњецова упозорила је у говору у уторак да америчко размештање система ракетне одбране може да доведе до обнављања трке у нуклеарном наоружању.
Она је истакла да све земље морају да поштују принцип да своју безбедност не јачају на рачун безбедности других.
Кинески саветник Сун Леи рекао је да земље с највећим нуклеарним арсеналима треба да прве „драстично и суштински“ смање залихе.
Представник Украјине позвао је на постизање споразума који би земљама без атомског оружја дао гаранције да им неће бити прећено тим средствима.
Представник САД Џон Бравако изјавио је да су преговори о споразуму којим би био ограничен доступан фисиони материјал, „следећи логичан корак на мултилатералној агенди нуклеарног разоружања“.
Заменик амбасадора Северне Кореје у УН Ан Мјонг Хун изјавио је да су „нуклеарне снаге живот и душа“ његове земље која неће одустати од атомског оружја док год у свету постоји нуклеарна претња.