Вашингтон ће, истакао је Кери, пружити помоћ земљама Блиског Истока, које осећају опасност од Ирана.
„Ми не тражимо конфронтацију, али не планирамо да одустајемо од наше алијансе и нашег пријатељства са другим земљама, као и од неопходности да подржимо оне који осећају да их угрожавају дејства Ирана“, изјавио је државни срекретар САД.
Емад Абшенас главни уредник иранског листа „Иран Прес“, истиче да је став Вашингтона испод сваког нивоа.
„Нервоза шефа Стејт департмента је објашњива. Aмеричка политика се гради по принципу и са Ираном, али и избећи конфронтцију са Саудијском Арабијом, не изгубивши утицај над њом. Очигледно је да се Иран не меша у политичка дешавања у самом Јемену или у било којој другој земљи света. Судбина Јемена је у рукама народа те земље. Такав је званични став Ирана и он се доследно поштује у пракси. Неће бити да Американци, који директно подржавају војну операцију у Јемену, то не знају. Иран не прети ни једној земљи света, укључујући и Јемен. Тако да није ми јасно кога Џон Кери планира да заступа“, каже Абшенас.
Саџад Тајери, политички коментатор информационо-аналитичког портала iranianpolicy.net подсећа да су управо САД дале „зелено светло“ Саудијској Арабији за бомбардовање јеменских грађана.
„Несумњиво, са религиозне тачке гледишта Хути су блиски Иранцима, који као и они исповедају ислам шиитског усмерења, али то не значи да је Иран спреман да им пружи, или да им већ пружа, војну подршку. Напротив, Техеран се залаже за прекид ватре и скору обуставу војних дејстава, води активне консултације о мирном решавању конфликта са Анкаром, Исламабадом, Москвом и спреман је да посредује у преговорима сукобљених страна. Ако САД не буду слушале мишљење Ирана и ако наставе да неосновано оптужују Техеран, то неће зауставити крвопролиће у Јемену. Напротив, врло је вероватна ескалација конфликта“, каже Тајери.