Трибунал је саопштио да је Веће наложило судском секретаријату да „контактира медицински тим који прати негу Војислава Шешеља и затражи да Већу достави нове информације о здравственом стању оптуженог, што је пре могуће“.
Извештај уместо наредбе о повратку у притвор
То је прва одлука претресног већа председавајућег судије Жан-Клода Антонетија откако му је 30. марта Жалбено веће Трибунала наложило да „одмах опозове одлуку о Шешељевом привременом ослобађању и нареди му да се врати у притвор“.
Расправно веће је, међутим, затражило лекарски извештај из Србије о Шешељевој болести, уместо да му сместа нареди да се врати у притвор у Схевенингену.
Мишљења о томе издвојили су, подржавајући одлуку да се тражи медицински извештај, председавајући судија Антонети, на чак 19 страница, и нови судија Мадаје Нијанг.
Судија Антонети је у том мишљењу сугерисао да би Шешељ требало да остане на привременој слободи због „изузетне дужине притвора“, „продужавања одлучивања о пресуди“ и „критичног здравственог стања оптуженог као одлучујућег фактора“. Антонети је у издвојеном мишљењу навео цитат из „Ромеа и Јулије“, драме Вилијама Шекспира.
Шешељ је недавно унапред саопштио да извештај о свом здравственом стању неће учинити доступним Трибуналу.
Иако при доношењу одлуке о привременом Шешељевом ослобађању првостепено веће није инсистирало на изричитим гаранцијама Србије да ће он бити враћен на наставак процеса, та обавеза власти у Београду, у случају да Шешељ одбије да се врати добровољно, произлази из праксе суда у Хагу.
Требало је Шешеља одмах вратити у притвор
Жалбено веће је одлуку о враћању Шешеља у притвор донело усвајајући жалбу Tужилаштва.
У коначној одлуци, на коју се не може уложити жалба, апелационо веће је оценило да је Шешељ својим изјавама да се неће добровољно вратити с привремене слободе на изрицање пресуде у Хагу прекршио услов за привремено ослобађање.
Како је утврђено данашњом одлуком, првостепено веће је погрешило што Шешеља није опозвало с привремене слободе на захтев тужилаштва одмах чим је дао изјаву да се неће вратити у Хаг на позив суда.
Повратак на наставак процеса, један је од два кључна услова за привремено ослобађање у досадашњој пракси суда.
Шешеља, оптуженог за злочине над Хрватима и Mуслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93, првостепено веће је на привремену слободу пустило у новембру прошле године из хуманитарних разлога, односно ради лечења од тумора.
Лидер Српске радикалне странке у притвору Трибунала био је од 24. марта 2003. када се добровољно предао. Суђење је почело 2007, а изрицање пресуде било је заказано за октобар 2013. године, али је одложено због изузећа судије.