Брдо изнад села дневно проклизи и до пола метра. Оштећено је око педесет надгробних споменика. Мештани покушавају да санирају штету, али је клизиште незаустављиво и немоћни су у томе, јавља Б 92.
Измештање једино решење
Михајло Михајловић из Граца сваког дана са синовима обилази локално гробље у покушају да спаси надгробне споменике да не потону у земљу.
„Тражили смо помоћ од надлежних, али до сада нисмо добили одговор. Мештани не могу сами да одлуче о решавању овог проблема“, каже Михајловић.
Славиша Ађанчић, службеник Општине Обилић, која функционише у косовском систему, као једно од решења предлаже измештање гробља.
„Измештање дела гробља на другу локацију је једино решење. Неопходна су велика финансијска средства, што отежава цео процес“.
Поред гробља којег клизиште носи у опасности је и парохијски дом који је у непосредној близини гробља.
Испитати тло
Мештани траже од надлежних да испитају тло како би се заштитила и православна црква из тринаестог века за коју страхују да је у опасности појавом клизишта.
Михајло Михајловић се прибојава да надлежне институције не реагују касно, јер прети опасност да се са још једног брда покрене клизиште, угрози цркву и дом локалног свештеника.
Старина Растко Митровић редовно обилази цркву. Приметио је пре недељу дана да испод брда на којем се налази црква извире вода.
„Овде никада није било воде. Сада је избила, недалеко од цркве. На овом месту појавиће се ново клизиште“, забринутим гласом нам говори Митровић.
Мештани Бабиног Моста страхују и од изливања воде из канала Ибар-Лепенац, који је оштећен појавом клизишта, и тако угрози сеоска домаћинства.