ММФ упозорaва на проблем високог јавног дуга и буџетског дефицита у Србији, због чега постоји потреба за фискалном консолидацијом и ограничавањем јавне потрошње, као и за реструктурирањем кључних државних предузећа.
Привредни раст у земљама Балкана, које су прошле године биле погођене катастрофалним поплавама, убрзаће се у 2015. и 2016, захваљујући обнови у Босни и Херцеговини и Србији, као и расту запошљавања у осталим земљама региона, наводи ММФ.
Привреде земаља „Европе у успону“ ове године ће, по свој прилици, умерено порасти, захваљујући нижим ценама нафте, али ће слаба инострана тражња укочити значајнији економски напредак, прогнозира ММФ у оквиру своје пролећне Светске економске прогнозе.
Привредни раст региона ће, како се наводи, износити 2,9 одсто у односу на прошлогодишњих 2,8 одсто, док се у 2016. очекује убрзање раста на солидних 3,2 одсто, преноси РТС.
Категорија „Европа у успону“ обухвата пет чланица Европске уније (Бугарску, Хрватску, Мађарску, Пољску и Румунију), као и Србију и Турску.
Пољска ће ове године имати најснажнији привредни раст од 3,5 одсто, пре свега захваљујући снажној домаћој тражњи. Следећа земља са солидним растом бруто домаћег производа је Турска, чији ће БДП у 2015. порасти 3,1 одсто у односу на 2,9 одсто из 2014, захваљујући расту домаће потрошње у светлу пада цена енергената, наводи ММФ.
Мађарска ће, са друге стране, забележити успоравање привредног раста на 2,7 одсто у текућој и 2,3 одсто у идућој години, због слабљења раста инвестиција и не нарочито повољне фискалне политике. Мађарска и Пољска бележе дефлацију у светлу ниске инфлације у еврозони.
Привредни раст Румуније ће ове године износити 2,7 одсто, да би се идуће убрзао на 2,9 одсто. Хрватска би у току 2015. требало да изађе из рецесије уз раст БДП-а од 0,5 одсто ове и 1,0 одсто идуће године.