Најбољи тенисер света победио је у конкуренцији фудбалера Кристијана Роналда, возача Формуле један Луиса Хамилтона, мотоциклисте Марка Маркеса, атлетичара Реноа Лавиленија и голфера Рорија Меклорија.
Ђоковић је у 2014. години освојио седам титула, међу којима су Вимблдон, мастерс турнири у Индијан Велсу, Мајамију, Риму и Паризу, Завршни турнир у Лондону и турнир из серије 500 у Пекингу.
Након освајања Вимблдона Ђоковић се 7. јула 2014. године вратио на прво место АТП ранг-листе на којем се налази и данас.
Ђоковић је Лауреус добио и 2012. године за достигнућа у 2011.
Фудбалска репрезентацији Немачка, која је освојила титулу првака света у Бразилу, припала је награда Лауреус за најбољи тим 2014. године.
Репрезентација Немачке је на летошњем Светском првенству у Бразилу освојила четврту титулу на највећој фудбалској светској смотри, победивши у финалу Аргентину са 1:0.
Лауреус за најбољу спортискињу у 2014. припала је атлетичарки Гензебе Дибаба из Етиопије. Она је у претходној години за само 15 дана оборила три светска рекорда у три различите дисциплине и тако постала тек трећи атлетичар у историји којима је то пошло за руком, после Џесија Овенса и Јусеина Болта.
Она је рекорде поставила у дисциплинама на 1.500 и 3.000 метара, као и у трци на две миље.
У конкуренцији са Дибабом биле су још тенисерке Серена Вилијамс и На Ли, скијашица Тина Мазе, атлетичарка Валери Адамс и крос-кантри скијашица Марит Бјерген.
Аустралијанац Данијел Рикардо, возач Ред Була тима Формуле један, проглашен је за откриће протекле године, док је награду за најбољи повратак године добио рагбиста из Јужне Африке Шалк Бургер.
Бивша кинеска тенисерка Ли На добила је признање Лауреус за изузетна достигнућа, док је награду за најбољег спортисту са инвалидитетом добила Татјана Мекфејден, која се такмичи у тркама у инвалидским колицима.
Ове године церемонија додела Лауреус награда први пут је одржана у кинеском Шангају.
Награда Лауреус додељује се од 2001. године, једна је од најпрестижнијих, а пореде је са америчким Оскаром.