Tоком ускршње мисе у Храму Светог Петра у Ватикану папа Фрања је мучење Јермена назвао „првим геноцидом 20. века“.
Ова папина изјава изазвала је негодовање турских власти. Шеф турске дипломатије Мевлит Чавушоглу назвао је папину изјаву неумесном и неприхватљивом, а председник Турске Реџеп Тајип Ердоган — папином грубом грешком.
Анкара је хитно позвала свог амбасадора у Ватикану на консултације.
„Изјава папе доприноси отварању Аја Софије за молитве“, изјавио је Хизли, а преносе турски медији.
Хизли је додао да је папа дао брзоплету и једнострану изјаву, јер су током Првог светског рата у Османској империји „бол искусили“ не само Јермени, него и муслиманско становништво те земље.
Турска традиционално негира оптужбе на свој рачун, тврдећи да су жртве трагедије 1915. године били и Јермени и Турци. Оштра реакција Анкаре на процес међународног признавања геноцида над Јерменима 1915. године у Османској империји један је од главних разлога за сложене односе Турске и Јерменије, преносе РИА Новости.
Иако нема одлуке међународних судова у вези с тим питањем, геноцид над Јерменима у Османској империји признале су многе државе. Европски парламент признао је геноцид над Јерменима 1987. године.
Храм Свете Софије је накадашњи православни храм, изграђен у 6. веку за време владавине византијског цара Јустинијана I. Након што је турска војска под вођством султана Мехмеда II Освајача заузела Константинопољ 1453. године, храм је претворен у џамију. Године 1935. одлуком оснивача Турске Републике Мустафе Кемала Ататурка Храм Свете Софије преображен ј у музеј.
Неке конзервативне политичке партије и друштвени исламски покрети ратују за његово поновно претварање у џамију. Ипак, на вишем нивоу ова иницијатива за сада нема подршку.