Споразум би требало да буде потписан у уторак, а у случају да посао буде закључен, Атина рачуна да ће њен буџет добити од три до пет милијарди евра на име аванса за трансит гаса из Русије у земље ЕУ преко терититорије Грчке.
Уз помоћ тих пара, како се наводи, Грчка жели да реши питање реструктурирања дуга ЕУ.
Према наводима немачког листа, детаљи предстојећег договора разматрани су током званичне посете Москви грчког премијера Алексиса Ципраса.
Како износи Шпигл, један од грчких политичара из Сиризе испричао је немачким новинарима о предстојећем договору Грчке и Русије. Према његовим речима, Грчка се нашла у тешкој ситуацији због преговора са ЕУ о реструктурирању дуга, па ће тај руски аванс на име будућег транзита руског гаса преко Грчке помоћи Атини да избегне банкрот. Русија пак рачуна на сарадњу Грчке кад је реч о што скоријој изградњи грчког дела „Турског тока“.
Како је ових дана изјавио шеф „Гаспрома“ Алексеј Милер, европске земље су кочиле изградњу Јужног тока да би сачувале статус кво транзита гаса преко Украјине, који Русија жели да прекине 2019. када истиче споразум са Кијевом о транзиту гаса. Пошто је одустала од „Јужног тока“, Русија је почела пројекат изградње „Турског тока“, који има исти циљ. Међутим, и ту ЕУ покушава да врши притисак. У том контексту договор са Грчком требало би да стави тачку на питање почетка изградње тог гасовода.
„То што нису допустили да се реализује ‘Јужни ток‘ и позивају се на то да ‘Гаспром‘ није био спреман да ради по правилима Трећег енергетског пакета и да поштује европско законодавство — није истина. Циљ је заправо био да се сачува статус кво транзита преко територије Украјине“, рекао је Милер 13. априла и додао: „Ако неко мисли да ће блокирајући и ‘Турски ток‘ постићи исти циљ који неко поставља — онда је то веома велика грешка.“