Извор тврди да није искључен сукоб иранске и саудијске флоте, уколико је наоружање намењено Хутима. Експерти из Ирана са којима је Спутњик разговарао сматрају, међутим, да Иран нема такав циљ и да су овакве информације завера САД, ционистичког режима и Саудијске Арабије како би се угушио устанак јеменског народа за слободу.
О могућности да се овако нешто заиста догоди, за Спутњик ексклузивно говори саветник председника Меџлиса Исламске Републике Иран за међународне послове Хусеин Шеикхолеслам.
„Од самог почетка бомбардовања Јемена, Саудијска Арабија је у прозападним медијима започела широку кампању, чији циљ је био да се Иран по сваку цену умеша у јеменски конфликт. Док се Иран ни по коју цену не меша у унутрашње ствари Јемена: ми не шаљемо ни наоружање, ни своје војнике. Све ове изјаве да Иран шаље наоружање Хутима су завера САД, ционистичког режима и Саудијске Арабије како би се угушио устанак јеменског народа са слободу и независност. Јеменци су у стању да одреде судбину своје земље без спољне принуде и одлучни су у тој намери“, објашњава он.
Ирански политиколог и експерт за блискоисточне проблеме, главни уредник Иранске новинске агенције „Мехр њуз“ Хасан Ханизаде, није оповргао слање бродова Ратне морнарице Ирана у неутралне воде Персијског залива:
„Већ неколико година ирански војни бродови су присутни у Црвеном мору, Аденском и Оманском заливу. Пошто мореуз Баб ел Мандеб стално нападају пирати, Иран је, ради безбедности својих трговачких бродова, у ове воде послао своју ратну морнарицу. Иран је више пута спасавао трговачке бродове под заставама разних земаља од напада пирата, не кршећи притом никакве законе о пловидби у неутралним водама“, каже он.
Ханизаде објашњава да ратни бродови Ирана само испуњавају своје обавезе заштите трговачких бродова.
„Исто као Енглеска, Француска и друге земље, Иран има у тим водама своју флоту. Ратна морнарица Ирана нема и не може да има за циљ испоруке наоружања ниједној од сукобљених страна у Јемену. Напротив, Иран је са своје стране понудио план за регулисање унутарјеменског конфликта и прекид бомбардовања јеменске територије које предводи Саудијска Арабија. Овај пројекат је био предат УН на разматрање. Надамо се да ће се ускоро према њему оријентисати сви актери међународног права. У сваком случају, ни Иран, ни САД нису заинтересовани за то да на бази јеменске кризе започне војни сукоб у водама Црвеног мора, иако САД заиста покушавају да представе како Иран покушава да наоружа јеменске Хуте. Али свима је јасно да Ирану то није циљ“, напомиње он.
САД су у ноћи између уторка и среде упутиле ка обалама Јемена носач авиона „Теодор Рузвелт“ и ракетну крстарицу „Норманди“.
Експерт за проблеме међународне политике и земље Блиског истока и члан комисије за послове одбране Меџлиса првог сазива Сабаху Занганеу каже за Спутњик да САД увек делују у региону тако да се, у оној земљи где се дешава војни кофликт, пролива крв невиног народа и крше се људска права.
„САД су под изговором борбе против терористичке организације Ал Каида дозволиле да се беспилотним летелицама бомбардују неки региони у Јемену. На крају је убијено на десетине цивила. Сада су САД тамо мобилисале своју ратну морнарицу. Поново ћемо постати сведоци нових злочина против човечности које ће починити америчка војска. Како би угодили својим интересима и добили приступ нафтним ресурсима Јемена, они су спремни да започну војна дејства“, каже Занганеу.
Већ скоро три дана Саудијска Арабија држи ваздушни простор изнад Јемена затвореним, а земље арапске коалиције се залажу за блокаду јеменске престонице са стране Аденског залива.
Како сматра политиколог Хасан Ханизаде, Саудијска Арабија озбиљно крши међународно право и мора да буде позвана на одговорност на Међународном суду. И не само због тога.
„Већ око месец дана Ратно ваздухопловство Саудијске Арабије бомбардује јеменске цивиле. При томе УН из неког разлога ћуте, а САД пружају војну подршку и испоручују оружје Саудијској Арабији. Сва ова дејства представљају алармантно кршење закона и повеље Уједињених нација. Затварање ваздушног простора изнад Јемена је грубо кршење суверенитета земље која је чланица УН. Саудијска Арабија за кршење међународног права и своје ратне злочине против друге државе треба да одговара пред Међународним судом“, закључује он.