Осим тога, он је оценио да има потпуну „подршку“ председника САД Барака Обаме.
„Не бих волео да од Обаме чујем ту реч, а ионако не очекујем да би он то урадио. За Турску је амерички став потпуно јасан: САД су против признавања геноцида“, рекао је Ердоган на заједничкој конференцији за новинаре с председником Ирана, Фуадом Масумом.
Бела кућа је јуче позвала на „потпуно, искрено и праведно“ признавање масакра над неколико стотина хиљада Јермена 1915. године, али није употребила реч „геноцид“.
„Већ шест година, откако је Обама председник, заједно разматрамо то питање и сложили смо се да то препустимо историчарима, а не политичком руководству“, рекао је Ердоган.
Турска пориче да је Османско царство систематски убијало Јермене током и после Првог светског рата, те одбацује термин „геноцид“, којим тај покољ описују бројни историчари и двадесетак земаља, међу којима Француска, Италија и Русија.
Историчари процењују да је тада убијено око 1,5 милиона Јермена што многи сматрају првим геноцидом у 20. веку. Турска наводи да је тај број преувеличан и да убијено око 500.000 Јермена.
Ердоган је осудио предстојећу комеморацију поводом 100 година од масакра, која ће бити одржана 24. априла у Јеревану.
„Они (Јермени) ће само причати и причати и вређаће Турску“, рекао је турски председник.
Ердоган за петак припрема обележавање 100 година од битке код Галипоља, за заузимање Истанбула. Исход те битке, коју су изгубили Британци и Французи, био је највећи успех османске војске у Првом светском рату.