На ванредном самиту одлучено је да се утростручи буџет намењен операцији „Тритон“ за надгледање и спасавање миграната на Средоземном мору, који је до сада износио три милиона евра месечно.
„Желимо да реагујемо одмах и брзо, што значи да ћемо утростручити финансирање операције“, рекла је немачка канцеларка Ангела Меркел поводом недавне несреће на Средоземљу у којој се удавило 800 људи.
Велика Британија је понудила три ратна брода и хеликоптере за помоћ у борби против растућег таласа транспорта миграната преко Средоземног мора.
„Велика Британија ће помоћи. Нудимо брод ХМС ’Булварк‘, који је један од навећих британских ратних бродова, три хеликоптера и два брода за патролу“, изјавио је британски премијер Дејвид Камерон.
Француски председник Франсоа Оланд је у оквиру операције „Тритон“, коју је ЕУ покренула новембра прошле године, понудио два брода и један авион.
Председник Европског савета Доналд Туск изјавио је да земље ЕУ треба да покажу „стварну солидарност“ и да буду спремне да „жртвују националне интересе“.
„Владама ће бити најтеже да покажу стварну солидарност. Треба да покажу да су спремне да жртвује своје националне интересе и приме више имиграната“, рекао је Туск.
То исто је затражио и грчки премијер Алексис Ципрас, чија је земља, заједно с Италијом и Малтом, „на првој линији фронта“ по растућем приливу илегалних странаца.
Међународна организација за миграције (ИОМ) саопштила је да је 1.750 људи погинуло од почетка година у покушају да се преко Средоземног мора домогне Европе.
ИОМ страхује да ће број од 3.279 мртвих током целе 2014. године бити премашен већ за неколико недеља, и да би до краја 2015. године могао да износи око 30.000.
По нацрту завршне декларације са самита, у коју је агенција „Франс прес“ имала увид, лидери ЕУ се обавезују да ће учинити све „како би идентификовали, ухватили и уништили све бродове пре него што буду употребљени за илегални транспорт миграната“.
Аналитичари су оценили да је покретање војне операције у борби против илегалне миграције „сложено“ и захтева доста времена и мандат Уједињених нација, као и одобрење владе Либије преко које сада већина долази.
„То би подразумевало мобилизацију великих војних средстава и прихватање сазнања да би у тој операцији било жртава“, упозорили су стручњаци.