По одабране припаднике Војске Србије из Русије је дошао војни авион ИЛ62, а са аеродрома у Батајници на пут су их испратили начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић и амбасадор Русије Александар Чепурин.
Учешће на војној паради у Москви је испуњење сна сваког војника, каже за Спутњик гардиста разводник Бојан Марић, кога је за овај позив определила љубав према униформи и наоружању.
„Указано нам је велико поверење и потрудићемо се да испунимо очекивања. Посебно искуство представљаће и пут руским војним авионом, а тамо очекујем да видим најјачу силу на свету, њихово људство и технику“, каже Марић.
Треме нема, истиче Марић, присутна је само велика жеља да се што пре појаве на Црвеном тргу.
Водник Страхиња Чупић за Спутњик каже да је велика част бити припадник Гарде и да је то дуго желео. Пут у Москву и чињеницу да се нашао међу 75 најбољих види као награду за досадашњи рад и труд.
„Пресрећан сам. Велика је ствар представљати Србију на једном таквом догађају, у земљи којој је обележавање победе над фашизмом изузетно важно, знајући да су имали немерљиве губитке у Другом светском рату“.
Међу најбољим српским војницима, Црвеним тргом маршираће и две даме.
Поручница Александра Мишић за Спутњик каже да, када је уписивала Академију, војска није била толико медијски испраћена као данас. Случајно је видела конкурс у новинама и наслов „Први пут девојке на Војној академији“ и одлучила да покуша.
Војни позив и свој смер, Техничка служба — муниција, искрено је заволела током школовања и када би поново бирала, опет би исто поступила, прича Александра.
„Поносна сам што сам члан Гарде, јер је то елитна јединица, а због наших активности и свакодневних задатака које извршавамо сви нас препознају, где год да се појавимо“.
Александра је Академију завршила 2011. године, у првој генерацији дама које су избориле своје место у традиционално мушком позиву.
„У почетку је присуство девојака свима било помало необично, али до сада су се навикли на нас. Радимо заједно са колегама, учествујемо у свим активностима, постижемо исте резултате. Некада су они мало бољи, некада ми, али углавном смо равноправни“, прича Александра кроз смех.
Мишићева каже да је велика част бити део ешалона и у Русији представљати српску традицију. По њеном мишљењу, стројев корак српских гардиста је можда најлепши и најелегантнији, а како каже, када се стекне кондиција, онда није ни тежак за извођење.
Александра од пута у Москву очекује и размену знања и искустава са припадницима страних армија.
„Бићемо међу најбољима и ово је шанса да сазнамо како у другим земљама функционише њихова војска. Ово је и јединствена прилика да већина нас види Москву, а радујемо се и богатом културном програму који нас тамо очекује“, истиче Мишићева.
Амбасадор Чепурин је рекао да је од српских војника чуо да им је велика част што ће имати прилику да корачају Црвеним тргом.
„Сигуран сам да ће се српска војска представити на достојанствен начин. Ово је за њих и велика одговорност, јер учествују на највећој и највеличанственијој паради у историји“, истакао је Чепурин.
Он је навео да ће 75 војника из Србије, међу којима и две жене, корачати 280 метара Црвеним тргом.
„Сваки руски војник машта о две ствари — да постане генерал и да учествује у паради. Српским војницима оствариће се ова друга жеља“, рекао је руски амбасадор.
Подршку нашим војницима у Москви пружиће и делегација Србије, на челу са председником Томиславом Николићем.
„Ми то високо ценимо. Високи представници Србије и треба да присуствују, јер би било чудно да њих нема, пошто су наши преци, Руси и Срби, платили високу цену у Другом светском рату. Милиони наших предака бранили су слободу и наше државе“, истакао је Чепурин.
Он је додао да је Русија на учешће у паради позвала земље које су учествовале у борби против фашизма, и да је Србија међу тим државама у самом врху, с обзиром на то да је у Другом светском рату учествовала од првог до последњег дана.
Како је навео, Руси и Срби су вековима у свим ратовима били на истој, исправној страни историје, и заједно побеђивали.
Чепурин је најавио да Амбасада Русије планира да на Тргу Републике постави видео-бим преко којег би 9. маја уживо била преношена Парада у Москви. У вези са тим се, каже руски дипломата, још воде преговори са београдским властима и наглашава да очекује да ће дозвола бити дата.
Начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић војницима је пожелео миран лет и да успешно представљају Војску Србије.
„Ви сте гарда наше Војске“, нагласио је Диковић.
На Паради победника, на којој ће учествовати 15.000 људи, српски војници продефиловаће у светлоплавој почасној униформи.
Ово препознатљиво обележје Гарди је додељено 1954. године, поводом почасти императору Етиопије, Хајлу Селасију. Током предходних 60 година она се није битније мењала и састоји се од чизама, панталона, беле кошуље, блузе, џемпера, шињела, шапке, акселбендера, кравате, рукавица и ешарпе. Део почасне униформе је и беретка плаве боје коју наши гардисти носе од 2011. године.
У новијој историји, Војска Србије је учествовала на војним парадама у Либији и Француској.