Према његовим речима, као резултат реализације пројекта на територији Грчке биће изграђено европско енергетско чвориште, што ће снизити цену енергије за Грчку. Атина, притом, сматра да је услов изградње гасовода усклађеност са свим захтевима европског законодавства.
Раније су немачки медији објавили да ће у оквиру уговора с Москвом о „Турском току“ Атина добити аванс до пет милијарди евра. Међутим, прес-секретар руског председника Дмитриј Песков је то демантовао.
Русија и Грчка разматрају изградњу грчког крака „Турског тока“. Пројекат, како су најавили представници руске стране, може да реализује руско-европски конзорцијум у складу са европским законодавством. „Гаспром“ намерава да преко територије Грчке транспортује 47 милијарди кубних метара гаса. Директор руске компаније Алексеј Милер раније је проценио трошкове Атине за изградњу свог дела цевовода на две милијарде евра.
„Турски ток“ би требало да замени „Јужни ток“, чија је изградња замрзнута крајем 2014. године. Пројекат „Турски ток“ је за Русију један од приоритетних, јер транзитни уговор с Украјином о испоруци руског гаса Европи преко њене територије неће бити обновљен после 2019. године.
У интервјуу за Стар ТВ, Алексис Ципрас је такође изразио уверење да ће споразум између Атине и међународних кредитора бити постигнут у најскорије време. Он се нада да би прелиминарни споразум могао да буде усаглашен до краја недеље. А до 9. маја, према Ципрасу, стране могу да превазиђу све разлике.
Међународни кредитори у замену за финансијску помоћ траже од Грчке да настави курс строге штење. Атина верује да ће реформе на којима инсистирају кредитори само погоршати економску ситуацију у земљи. Грчка је раније рачунала да ће успети да се договоре о исплати 7,2 милијарде евра, последње транше кредита из пакета финансијске помоћи, до закључења новог споразума.