Давенпорт је на Конференцији о борби против тероризма и насилног екстремизма рекао да не постоји универзални приступ за борбу против тих појава, али да едукација представља најјаче оружје и да у том погледу посебан значај треба придати младим генерацијама.
Према његовим речима, главну претњу представљају терористичке организације на Блиском истоку и у Сирији, у првом реду Ал Каида, али и страни борци који из целог света долазе ту да се боре, а потом се враћају у своје земље.
„Треба разумети ове појаве, мотивацију оних који представљају опасност и искуство оних који се враћају у своје земље. Сарадња и координација Европске уније, земаља чланица, САД, па и Србије, од кључног је значаја за излажење на крај са овим појавама“, рекао је Давенпорт.
Како је рекао, ЕУ и земље чланице улажу напоре да сузбију ове појаве на све расположиве начине, а пре свега финансирањем програма за борбу против страних бораца, између осталог и на Балкану.
Према његовим речима, једна од кључних ствари су акције на регионалном, националном и локалном нивоу.
„Треба спречити радикализацију појединаца, посебно преко Интернета. Потребно је унапредити међуверски и међукултурални дијалог и подржати међународне иницијативе против радикализације“, рекао је Давенпорт.
Истакао је и да се мора одбацити теза да је насиље једини начин за промене у друштву и да се то може остварити само кроз демократске процесе.
У борби против ових појава САД представљају кључног партнера, рекао је Давенпорт, додајући да је Европска комисија недавно усвојила одлуку о финансирању борбе против тероризма и страних бораца.
„ЕУ ће наставити да улаже и у регион Балкана“, рекао је Давенпорт и подвукао значај конференције, посебно у контексту недавно изведеног терористичког напада у Зворнику.
Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард указао је да се страни борци регрутују широм света, укључујући и Србију, те да је то важна чињеница, иако је број страних бораца из Србије прилично мали.
„Повећана сарадња је кључна за суочавање са овим појавама. Ово је приоритетна тема ОЕБС-а. Апелујемо на јачу сарађњу, бољу размену података, при чему ОЕБС може бити платформа за разговоре“, рекао је Буркхард.
Како је истакао, акције у борби против тероризма и насилног екстремизма треба предузимати у свим димензијама, а ОЕБС посебно охрабрује локални приступ.
„Локалне заједнице најбоље могу да уоче појединце пре него што изврше терористички напад“, рекао је Буркхард.
Шеф мисије ОЕБС је такође истакао да свака земља треба више да подржава младе, како би се спречила њихова радикализација и мобилизација.