У оружаном нападу у коме су учествовала два нападача, убијен је полицајац, док је припадник обезбеђења погођен у ногу и налази се ван животне опасности.
Нападачи су потом убијени у окршају с полицијом.
Garland PD: two men pulled up got out of a vehicle and started shooting — getting more info now.. @NBCDFW pic.twitter.com/vCl4tIl3Nv
— Jocelyn Lockwood (@JocelynNBC5) May 4, 2015
Награда за најбољу карикатуру — 10.000 долара
Догађај који је био повод за напад данима је жестоко критикован у америчкој јавности — због тога је присуство полиције и било појачано, укључујући и припаднике антитерористичких јединица, чиме је спречена већа трагедија. Напад је, на неки начин, био очекиван.
Наиме, невладина организација Америчка иницијатива за слободну одбрану, која је организовала спорни конкурс, и њена председница Памела Гелер одраније су познати по антиисламским ставовима, а спонзорисали су и обимну рекламну кампању против ислама која је емитована широм САД.
Глерова је након напада изјавила да је у питању био догађај чији је циљ била промоција слободе изражавања — за најбоље уметничко дело или карикатуру са мотивом пророка Мухамеда била је понуђена награда од 10.000 долара.
The account that @atawaakul mentioned is tweeting what seems to be confirmation that @atawaakul was involved #Garland pic.twitter.com/C7LRahkDtW
— Peter King (@PTR_Says) May 4, 2015
„Позив на сукоб“
Међутим, стручњак за геополитику Ерик Дрејцер каже за Спутњик да је сама организација догађаја, укључујући и избор места на ком ће се конкурс одржати, по свему судећи имала за циљ да допринесе верским напетостима и изазове „рат култура“ у Америци.
„Било је апела на организаторе да одустану. Верске и културне организације упозоравале су да је посреди директан позив на сукоб, изазивање инцидента, и управо то се на крају и догодило. Посреди је жеља да се изазове нестабилност — постоји потреба да се ствара конфликт између муслимана и десничарских хришћанских група у Сједињеним Државама. У делу земље какав је Тексас, то је, могли бисмо рећи, врло јасно изражена политичка позиција“, сматра он.
Систематско подржавање антимуслиманског става
Ерик Дрејцер оцењује и да се у Америци антимуслиманска осећања код ширег становништва систематски потпирују, гаје и подржавају како би се одржао постојећи ниво подршке америчкој спољној политици, или како би та подршка чак ојачала.
„Увек се користи изговор да је у питању заштита слободе говора, као у случају напада на ’Шарли ебдо‘, али у реалности ово је врло јасна, недвосмислена политичка порука. Идеја је да се демонизују муслимани, којих на овом свету има преко милијарду, а шири циљ је да се оправда спољна политика Вашингтона — агресивна и бескрупулозна политика САД на Блиском истоку и широм света. Потребно им је да верују да је ислам непријатељ, да су муслимани непријатељи, како би америчка јавност наставила да подржава спољну политику САД у ширем региону Блиског истока — политику која је морално, политички и етички банкротирала“, каже Ерик Дрејцер за Спутњик.
Иначе, десничарски холандски политичар Герт Вилдер, близак Америчкој иницијативи за слободну одбрану, познат по својим радикалним изјавама и негативном ставу према исламу, преко свог твитер налога саопштио је да је шокиран оним што се десило у Тексасу, и захвалио полицији и обезбеђењу што су правовремено реаговали на напад и, како је навео, „спречили напад на слободу“.
Цртежи пророка Мухамеда били су повод за велики број напада и сукоба широм света у последњих десет година, а последњи у низу, до сукоба у Гарланду, био је напад на редакцију листа „Шарли ебдо“ почетком године.