Јоханес Хан би у Србију требало да допутује у четвртак, 7. маја. Уочи доласка, дао је ексклузивни интервју агенцији Танјуг.
„Када сам био у Србији у новембру прошле године, свега неколико дана након што сам постао комесар, обавезао сам се да ћу напорно радити да помогнем вашој земљи да постане чланица ЕУ“, рекао је Јоханес Хан у интервјуу Танјугу, уочи предстојеће посете Београду.
Европски комесар напомиње да је током последњих неколико месеци постигнут значајан напредак.
„Желим да се преговарачка поглавља отворе што пре и долазим да помогнем да се тај циљ оствари“, најавио је комесар.
Хан је приликом недавног разговора са премијером Србије Александром Вучићем у Бриселу рекао да се неке „неодлучне земље“ опиру скором отварању преговарачких поглавља и да ће се он потрудити да их убеди да промене мишљење.
Упитан да ли је тада мислио на Немачку, комесар каже да „није показао прстом ни на једну земљу посебно“.
„Заједнички став свих 28 земаља-чланица је да треба прво отворити поглавља 23, 24 и 35, која се тичу правосуђа, основних права и нормализације односа са Приштином, а да би се међу чланицама постигао консензус да се та поглавља отворе, важно је да Србија оствари јасан и неповратан напредак на овим пољима“, указао је комесар.
Ипак, Хан је уверен да ће консензус брзо бити постигнут.
Када је реч о Немачкој, у којој је боравио непосредно након сусрета са премијером Вучићем прошлог месеца, комесар каже да Берлин снажно подржава процес проширења, кога види као фактор мира и стабилности у региону.
„Добио сам позитивно мишљење о европским интеграцијама Србије, које је прошле недеље током посете Београду пренео и шеф немачке дипломатије Франк Валтер Штајнмајер“, истакао је Хан и додао да је за Србију сада важно да очува замах и да настави да гради кредибилитет у испуњавању критеријума за чланство.
У сусрет војној паради у Москви 9. маја и учешћу припадника Војске Србије у тој церемонији, Хан подсећа да су српске власти више пута јасно поручиле да су им европске интеграције стратешки циљ и да је од кључне важности да покажу приврженост европским вредностима и интересима, поготово имајући у виду председавање ОЕБС-ом.
„Морамо бити свесни да је важно како се потези Србије доживљавају у односу на успостављање кредибилитета земље унутар ЕУ и у међународној заједници као целини, тако да све што може да изгледа као напуштање оданости европским вредностима није корак у добром правцу“, оценио је комесар.
Хан је рекао и да у Бриселу веома пажљиво прате развој ситуације у вези са заштитником грађана Сашом Јанковићем и оптужбе на његов рачун.
Европски комесар је указао да независна и регулаторна тела, у која спада и омбудсман, имају суштинску улогу у обезбеђивању одговорности извршне власти у свакој функционалној демократији и истакао да су неутемељене оптужбе неприхватљиве.
Хан је подсетио да су сви државни органи дужни да сарађују са омбудсманом и другим регулаторним институцијама у складу са српским законом и да је питање јачања тих институција важан елемент у примени владиног акционог плана за отварање поглавље 23.
Комесар ће, након разговора са државним врхом у Београду, у четвртак обићи и Обреновац, који је пре годину дана био погођен катастрофалним поплавама, након чега је Хан, који је тада био комесар за регионалну сарадњу, обишао угрожена подручја и координисао упућивање помоћи ЕУ за обнову и изградњу.
„Процес придруживања није само баратање папирима и 'штиклирање ставки', већ обухвата солидарност и узајамну помоћ“, каже европски комесар и напомиње да жели лично да се увери да се грађани Обреновца враћају нормалном животу.