Жан-Мари ле Пен више неће говорити у име странке коју је основао. То је одлучио политички биро Националног фронта на чијем је челу његова ћерка, Марин ле Пен.
Повод су изјаве осамдесетшестогодишњег Ле Пена које његова наследница сматра недопустивим.
Од гасних комора, које су за њега „детаљ“ у историји Другог светског рата, одбране маршала Петена, који је водио француску колаборационистичку владу, и „света белаца“, до критике демократије као политичког система, Ле Пен је од почетка месеца у жижи медијске пажње.
Зато је његова ћерка решила да против њега покрене дисциплински поступак.
„Не би требало више да говори у име Националног фронта. Његове изјаве су потпуно супротне политичкој линији Националног фронта и статуту странке“, рекла је његова ћерка Радију Европа 1 уочи састанка.
Откад је пре четири године постала њен председник, Марин ле Пен је променила политички правац партије коју је од 1972. године водио њен отац. Његове ксенофобичне, расистичке и антисемитске изјаве утицале су да ова странка дуго остане на маргини политичког живота.
Стратегија Марин ле Пен да „умије“ странку и политичку линију приближи традиционалним републиканским вредностима уродила је плодом.
Број присталица је порастао са 20.000 на 80.000 и странка је постала озбиљна алтернатива на политичкој сцени на којој деценијама доминирају две политичке снаге — Социјалистичка партија актуелног председника Франсоа Оланда и опозициона десничарка Унија за народни покрет.
Према последњим анкетама, један од три Француза (32 одсто) прижељкује да Марин ле Пен има већи утицај у политичком животу земље, што је највећа популарност коју је постигла у досадашњој каријери, док њен отац Жан-Мари ле Пен има подршку 2 одсто сународника.