„У циљу доношења основних принципа руске националне безбедности започели смо рад на ревизији кључних докумената о стратешком планирању — Стратегије националне безбедности до 2020. године и доктрине о безбедности информација“, рекао је Патрушев за лист „Краснаја звезда“.
Према речима Патрушева, то је везано за настанак нових војних опасности и претњи након „арапског пролећа“, догађаја у Сирији, Ираку, Украјини и око ње. Притом, примећена је тенденција склоности ка војним опасностима и претњама у информативном простору, навео је шеф Савета безбедности.
„У борби водећих држава света за своје интересе постале су типичне ‘индиректне акције‘ — коришћење незадовољства становништва, радикалних и екстремистичких организација, приватних војних компанија. Расте агресивност САД и НАТО-а према Русији. У порасту је њихов офанзивни потенцијал у непосредној близини наших граница. Активно се ради на размештању глобалног америчког система ПРО“, нагласио је Патрушев.
Коментарише Ремизов Михаил, председник Института националне стратегије:
„Видимо да Русија може да постане учесник конфликата средњег интензитета, тачније оних који су карика између локалних конфликата и глобалних ратова. До сада је наша концепција прећутно полазила од тога да постоје противници против којих треба примењивати средства нуклеарног одвраћања и постоје локални конфликти. А конфликти средњег интензитета, који се воде против не тако моћних армија као што су оне у НАТО земљама и Кини, али ипак прилично бројним, игнорисани су или у најмању руку потцењени. А Исламска држава и Украјина су пример управо ове класе опасности“.
Осим тога, идеја ступања Украјине у НАТО све више добија обрисе симболичног реванша снага које су ратовале на страни нацистичке Немачке, сматра секретар Савета безбедности Русије.
„У овом тренутку, најотвореније и цинично се обнавља фашизам у балтичким државама и Украјини. Проглашавају се народним херојима криминалци из времена прошлог рата који су своје руке умрљали крвљу сународника, док идеја ступања Украјине у НАТО све више добија обрисе симболичног реванша снага, које су ратовале на страни нацистичке Немачке”, изјавио је он.
Патрушев је указао на сталне покушаје да се ревидирају догађаји из Другог светског рата, оцрни цело поколење људи, који су све дали за победу.
Према његовом мишљењу, стварање нових баријера у Европи повећава градијус војне опасности.
„Немогуће је допустити стварање нових баријера и контролних пунктова на Европском континенту, пошто разједињеност рађа неповерење, а неповерење води ка страху и жељи за поновним наоружавањем, повећава се градијус војне опасности. Морамо се сећати да ратови не почињу сами. Зло се увећава ако се пред њим устукне и праве се да га не виде. Само заједно можемо се супроставити савременим претњама. Само на бази добросуседства треба се решавати проблеми глобалне безбедности, како би идеали праведности и добра победили у читавом свету, а живот наредних генерација била слободна и срећна“, закључио је Патрушев.