Уз повике „убице, убице“ демонстранти у Скопљу синоћ су каменицама гађали зграду Владе Македоније тражећи оставку македонског премијера Николе Груевског. Епилог — 19 повређених од чега је 15 полицајаца и један фото-репортер.
Власт у Македонији за ово оптужила је највећу опозициону странку Социјалдемокртски савез (СДСМ) коју предводи Зоран Заев.
Сукоби су више него озбиљни
У разговору за Спутњик Заев је демантовао наводе власти да они стоје иза протеста и подсетио да су протести почели спонтано, пошто је његова странка објавила нове доказе о умешаности власти у прикривању смрти политичког активисте Мартина Нешковског, у време парламентарних избора у Македонији 2011. године.
„Ово је било спонтано окупљање које је показало гнев народа. Ми смо најавили за 17. мај мирне и ненасилне протесте. Људи који су били на овим демонстрацијама немају везе са нама, али већина су грађани који су протестовали и када је убијен Нешковски пре скоро четири године. Мислим да је време да се поднесу оставке, у Македонији се протести дешавају већ три месеца. Гнев је све већи и већи а народ не може да контролише нико — ни опозиција ни позиција“, објашњава Заев.
Заев је додао да је могуће организовање још протеста јер, како каже, намеравају да објаве још осетљивих материјала који се тичу, како је рекао, сумњиве смрти новинара Николе Младенова, и доказа о убиству петоро људи из 2012. године.
„Македонија треба да добије прелазну владу, независну, која ће припремити земљу за превремене парламентарне изборе, зато што ова влада не може да организује озбиљне изборе јер су последња три изборна циклуса покрадена“, каже Заев.
Потребан политички дијалог
Павле Трајанов, бивши министар полиције Македоније и лидер странке Демократски савез која је мањински партнер владајуће коалиције, каже за Спутњик да је неопходан дијалог свих политичких странака, јер се Македонија налази у озбиљној политичкој кризи.
„Ситуација у Македонији је критична, и ми инсистирамо да се одржи ванредна седница у парламенту и да се разговара како да се изађе из кризе. Међутим, за сада нема заинтересованих за ову иницијативу“, каже он.
Трајанов напомиње да нове најаве о протестима и контрапротестима усложњавају ситуацију у Македонији и додаје да нема назнака да би македонска влада могла да поднесе оставку.
С обзиром на све учесталије верске, међуетничке и политичке сукобе у земљи питање је да ли они могу да се прелију и преко граница.
Криза прети целом Балкану
Павле Димитријевић, извршни директор за друштвена истраживања каже да криза у Македонији може да има последице на цео Балкан.
„Ови последњи догађаји нису први инцидент који се дешава у оквиру целе кризе. Ситуација је компликованија самим тим што се на стање у Македонији не може гледати само кроз призму међуетничког сукоба, јер постоји и сукоб између политичких и интересних и верских структура, због чега је тешко проценити на који све начин она може да утиче на околне земље“, примећује он.
Димитријевић, међутим, закључује да није спорно да је криза у Македонији најповезанија са Косовом јер, како каже, постоји паралела у дешавањима, почев од слабости институција до социјалних протеста.