Ово је наставак акције коју амбасада Русије спроводи још од 23. фебруара када је указом председника Русије Владимира Путина поводом празника Дана бранилаца отаџбине, доделила 14 медаља народним херојима Југославије.
Милош Ковачевић, иначе пензионисани пилот, за Спутњик се присећа давне 1941. године и своје прве борбе у близини Зенице. Он каже да су тада на улице изашли ђаци, радници и скојевци и организовали први устанак у зеничком крају. Тада су, каже Ковачевић, запуцале зеничке усташе.
„Усташе су пошле на нас, али то није била никаква војска, нису они били обучени као војници. Ми смо њих смазали, а остали су побегли. Сећам се тог јануара 1942. године, снег је био до чланка, једно десетак сантиметара, али од брзине бежања размак између стопа у снегу је био чак до три метра. То значи да су они свом снагом бежали од нас, у паници, у страху”, присећа се Ковачевић.
Народни херој је за Спутњик рекао и да је приликом ослобађање Србије од нациста стигао скоро до Београда, након чега су његову дивизију пребацили за Крагујевац. Проблем је, каже Ковачевић, представљала Лерова армија, која се повлачила преко Крагујевца и Груже у централну Европу, да не нападне наше снаге са леђа. Бригада коју је предводио Ковачевић је успела да преусмери Лерову армију према долини Дрине ка Зворнику и Бјељини и даље према Сремском фронту, који је у то време већ био формиран.
Милош Ковачевић који је рат завршио са чином мајора наставио је своју професионалну каријеру у војсци и убрзо је постао пилот. Каже да му је најжалије што није летео суперсоничним авионима, јер их тада када је он одлазио у пензију још увек није било.