„Ми се спремамо као да ће избори бити у децембру. Имали смо већ први предизборни скуп или најаву те кампање у Сремској Митровици. Следећи скуп је већ крајем недеље у Суботици, 3. јуна имамо велики скуп у Зрењанину“, изјавио је Љајић Танјугу.
Он каже да су и све друге странке у некој фази припрема за те изборе, а да ли ће они бити у децембру или два месеца касније, то је, како истиче, потпуно ирелевантно са становишта припреме странке за те изборе.
Уколико покрајински избори буду одржани у децембру, Љајић, који је истовремено и потпредседник Владе, сматра потпуно целисходним да и локлани избори буду у исто време.
Међутим, он истиче да ту мора да се нађе чиста правна ситуација, јер нико, како тврди, не може самоиницијативно да скраћује мандат локалним самоуправама.
Стога, како поручује, локалним изборима треба да претходе измене закона о локалној самоуправи или закона о изборима на локалном нивоу како би се створио основ за њихово одржавање.
Упитан да ли очекује да истовремено буду одржани и ванредни парламентарни избори, Лаљић даје одричан одговор, наводећи да не постоје разлози за њихово одржавање.
„Постоји значајна скупштинска, односно владина већина и не видим шта би се тим новим изборима ново могло добити“, категоричан је он.
Говорећи о промени Устава, он наглашава да она мора да буде ствар договора власти и опозиције, као и да се тежи што већем степену сагласности.
Зато, како тврди, не треба давати никакве рокове за измену Устава јер је важно сконцентрисати се на квалитет тих измена, као и што већи степен сагласности главних политичких странака у земљи.
„Било би штетно да поново идемо на промену Устава, а да се питање неких нових промена отвори за пет-шест година. Треба нам највиши правни акт који ће да живи неколико деценија, а не да после сваког изборног циклуса поново имамо тему промене уставних решења“, рекао је он.