Он је, одговарајући на питања руских новинара у Амбасади Србије у Москви, где је стигао да би присуствовао сутрашњој прослави Дана победе, рекао да је „Јужни ток“ био велика шанса за Србију зато што преко тог гасовода Србија не би само добијала гас, него би и зарадила много новца од транзита тог гаса.
Николић је подсетио да је Русија већ била преузела обавезу да финансира радове на српској деоници „Јужног тока“ а да би Србија то требало да отплати касније приходима од транзита.
„Када је постало потпуно јасно да од тога неће бити ништа, ми смо сазнали да се планира ’Турски ток‘ и да ће он ићи преко Грчке, можда Македоније и да би требало да стигне до Србије као крајњег корисника. Никада нисмо рекли да ми то нећемо. Наравно да нам треба гас, јер ако заиста 2018. Русија престане да нас снабдева гасом који иде кроз Украјину, ми ћемо остати без гаса. То би била алтернатива, али ја сам само рекао да то није адекватна алтернатива ’Јужном току‘“, објаснио је председник Србије.
Он је истовремено указао да ће и „Турски ток“ имати проблем јер улази у ЕУ, „а ако ’Јужни ток‘ није могао кроз Бугарску да уђе у ЕУ како ће ’Турски ток‘ кроз Грчку“.
„Много тога није јасно. Али чак и да стигне до границе између Србије и Македоније онда ми морамо да градимо све инсталације од македонске границе до севера Србије. И ту се највероватније завршава ток, ми смо само последњи корисник, нисмо транзитна држава кроз коју тај гас иде“, рекао је председник Србије и додао: „Свакако се радујемо ако би ’Турски ток‘ био рађен.“
Према речима Николића, пре два дана није било извесно да ће тај пројекат бити изграђен пошто није постојао споразум између Русије и Турске, а јуче је споразум склопљен и сада су околности потпуно друкчије.
„Ако је споразум склопљен онда ће ток стићи на грчку границу. А онда зависи од Европске комисије, од енергетског споразума, од тога да ли тај ток задовољава услове које ’Јужни ток‘ није задовољавао, да ли ће Европа бити и даље љута на Русију, да ли ће зауставити руски гас на граници Европе. Ми смо сада, нажалост, Европском унијом одовојени од Русије и сва наша сарадња око енергената зависи од тога да ли ће ЕУ пропустити енергенте кроз Бугарску и Грчку да би стигли до нас“, закључио је председник.
Слободни смо дочекали Црвену армију
Говорећи о прослави Дана победе, Николић је рекао да сви грађани света обележавају тај 9. мај као дан када је коначно сломљено једно велико зло.
„Тако да је моја одлука да Гарда Војске Србије учествује на сутрашњој паради у Москви била потпуно нормална. Ја сам само, чини ми се, потписао жељу грађана Србије да у том величанственом сутрашњем обележавању 70 година победе над фашизмом учествујемо и ми који смо учествовали у победи над фашизмом. Неке друге државе дочекале су Црвену армију да их ослободи. А ми смо Црвену армију дочекали као људи који су се већ скоро били ослободили сами“, истакао је председник Србије.
Николић се у Амбасади Србије сусрео са гардистима српске војске дан пре одржавања параде на Црвеном тргу. Ово је први пут да је председник поздравио Гарду у иностранству.