Осим тога, Ђурић је рекао да они тиме покушавају да блокирају и формирање те заједнице и евроинтеграције Србије.
„Овде се не ради само о кршењу одредаба Бриселског споразума које се односе на стварање ЗСО, овде је реч о потпуно очигледном кршењу одредбе 14 која се односи на то да Приштина има обавезу да не може да блокира Србију када је реч о европским интеграцијама. У политичком смислу реч је о покушају Приштине да нашу земљу уведе у једну врсту политичке талачке кризе“, рекао је Ђурић.
На конференцији за новинаре у Влади Србије, Ђурић је рекао да је требало да разговори о ЗСО буду одржани у уторак и додао да их је Приштина данас „једнострано отказала правдајући ту одлуку унутрашњеполитичким разлозима“.
Он је додао да ће делегација Србије у уторак ићи на заказане преговоре, разговарати са представницима Европске уније и показати да испуњава свој део обавеза из Бриселског споразума.
„Нека свима буде потпуно јасно да је Србија за то да се Бриселски споразум у делу који се односи на ЗСО и свим другим деловима испуни до краја. Веома је важно да цела европска и међународна јавност види где лежи узрок, главна препрека и запрека спровођењу споразума и нормализацији односа“, истакао је Ђурић.
Директор Канцеларије је позвао Европску унију, као гаранта Бриселског споразума, да не дозволи да Београд буде талац одлука Приштине и да косовске власти врати у преговоре о формирању ЗСО.
„Заједницу српских општина нико и ништа на Косову и Метохији не може да заустави. Десет српских општина радиће заједно, заједница ће бити формирана, истрајаћемо док год не добијемо оно што нам припада и све оно што је Бриселским споразумом договорено. Све наше институције наставиће да послују и све што је споразумом предвиђено биће спроведено“, рекао је он.
Ђурић је додао да су у неформалним разговорима представници ЕУ изразили незадовољство оваквим развојем догађаја, али да је најбоље сачекати званичну реакцију из Брисела.
Директор Владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је данас да Београд нема намеру да управљање акумулационим системом Газиводе препусти Приштини, јер се највећи део хидроакумулације језера Газиводе налази у централној Србији, а питање управљања се не помиње ни у једном споразуму са Приштином.
Осим тога, Ђурић је додао да се Приштина служи „триковима“ и да тражи да јој се препусти управљање Газиводама, а да се касније решава питање власништва и да Србија не жели да пристане на то.
„Не пада нам на памет да правимо уступке када је реч о тако важном хидропотенцијалу. Тражимо да нам неко покаже у ком споразуму се помиње реч Газиводе. Реч Газиводе се не помиње ни у једном споразуму, ни у оном које се односи на питање енергетике, ни у првом Бриселском споразуму“, рекао је Ђурић.